YASİN DEMİR

Eski KIRIKKALE TEM Şube Müdürü

Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen davalarda Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü’nde yoğun biçimde yapılan işkenceler anlatılmış ve işkence yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. İşkence iddialarının göbeğindeki isim dönemin Kırıkkale Terörle Mücadele Şube Müdürü Yasin Demir’e ödül gibi bir görev verildi. Yasin Demir, BM Polis Misyonu’nda görevlendirildi.

Sudan BM Polis Misyonuna 21 Nisan 2017 tarihinde görevlendirilen Yasin Demir, sosyal medya hesaplarından Nil Nehri kıyısında çektirdiği fotoğrafları paylaşıyor.

İŞKENCE ŞÜPHELİSİNE BM GÖREVİ VERİLEREK SORUŞTURMADAN KAÇIRILIYOR
Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu siviller, Emniyet’te özellikle TEM ve KOM şubelerinde gördükleri işkenceleri anlatmışlardı. Tecavüz dahil en ağır işkenceler mahkeme salonunda bulunanları ve kamuoyunu şok etmişti.

İşkence anlatımlarının ardından sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu ve şu an Kırıkkale Cumhuriyet Savcılığı’nda işkence sorumluları hakkında soruşturma devam ediyor. İşkence soruşturmanın baş şüphelisi Yasin Demir’in yurt dışı göreve üstelik Türkiye’nin BM nezdindeki bir pozisyonunda görevlendirilmesi yapılan işkencelerin devlet kontrolünde ve garantisinde olduğunu gösteriyor.

İŞKENCE ZANLISI NASIL BM GÖREVİ ALIR
İşkence insanlığa karşı işlenmiş suç kategorisinde ve zaman aşımına tabi değil. İşkenceyle suçlanan bir polis amirinin yurt dışı göreve gönderilmesi, soruşturmadan kaçırmak anlamını da taşıyor.

Şüpheli Bilgileri

Yasin Demir’in profil fotoğrafı
İl: Kırıkkale
Mesleği: TEM Şube Müdürü
Şüpheli No: 121