Özellikle 12 Eylül döneminde yaptığı insan hakları ihlalleri ve işkence haberleriyle tanınan gazeteci Erbil Tuşalp, İzmir’de tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

İzmir Başkent Hastanesinde tedavi gören gazeteci Erbil Tuşalp, 75 yaşında hayatını kaybetti. Tuşalp, 12 Eylül 1980’deki askeri darbe dönemi ve sonraki yıllarda görev yaptığı Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu’nda insan hakları ihlalleri ve işkenceler konusunda önemli haberlere imza atmıştı. “Bin İnsan” ve “Bin Tanık” kitapları büyük bir ilgi gören Erbil Tuşalp’in cenazesi pazartesi günü toprağa verilecek.

Emeklilik yıllarından beri İzmir Karaburun’da yaşayan Tuşalp, KOAH hastasıydı. Şikâyetleri nedeniyle gittiği İzmir Başkent Hastanesinde ‘çoklu organ yetmezliği’ tanısıyla geçen hafta yoğun bakım servisine alınmıştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığının basın kartını iptal ettiği çok sayıda gazeteciden birinin de Erbil Tuşalp olduğu ortaya çıkmıştı. “1975 yılında mesleğe adım attığını ve o günden itibaren de basın kartını şerefiyle taşıdığını, gazeteciliği de hakkıyla yaptığını” belirten Tuşalp “Bu benim için onur belgesidir. Bunu yapanlarda azıcık utanma olsaydı, yapmazlardı” sözleriyle tepki göstermişti.