15 Temmuz’dan sonra yaşanan işkence vakaları ve cezaevindeki ölümler AST tarafından raporlaştırıldı. Raporda MİT tarafından kaçırıldıklarını söyleyen iki kişi gördükleri işkenceleri ilk kez anlattı.

BOLD- ABD’deki insan hakları kuruluşu Advocates of Silenced Turkey (AST), 15 Temmuz’dan sonra resmi ve gayri resmi kurumlarda yaşanan işkence vakalarını ve ölümlerini raporlaştırdı.

“Türkiye’de Sistematik İşkence ve Kötü Muamele” başlıklı raporda Gökhan Açıkkollu, Ayten Öztürk, Zabit Kişi, Dışişleri Bakanlığı çalışanları, Van’da çocuklara yapılan işkencelerin yanı sıra MİT’in kaçırdığı iki kişiyle yapılan görüşmeye ilk kez yer veriliyor. 128 sayfalık raporda 104 vaka inceleniyor.

93 KİŞİ İŞKENCE KÖTÜ MUAMELE SONUCU HAYATINI KAYBETTİ
AST’nin araştırmalarına göre cezaevlerinde 93 kişi işkence, kötü muamele ve ihmaller nedeniyle hayatını kaybetti. Gözaltına alma işlemleri sırasında ve işkence altında sorgulamalar neticesinde ise 11 kişi can verdi. AST bu kişileri kayıt altına almanın dışında raporda 10 vakayı mercek altına alarak işkence tespitlerine yer veriyor.

A.G.: CUMHURBAŞKANLIĞINDAN BİR GÖREVLİ GELİYORDU
Sokakta başına çuval geçirilen ve darp edilerek MİT Yenimahalle kampüsüne getirilen A.G., (güvenlik gerekçesiyle adı raportör tarafından gizlenmiştir) Filistin askısında elektrik verildiğini, kamçı, sopa ve coplarla dövüldüğünü ayrıca tecavüz girişimlerine maruz kaldığını söyledi.

4.5 metrekarelik karanlık hücrede haftalarca kalan A.G., özellikle ilk 20 gün aktif olarak benzer fiziki işkencelere maruz bırakıldığını belirtti. Gülen Hareketi üyesi olmakla suçlanan A.G., aç ve susuz bırakılmanın yanı sıra küfür, hakaret, ailesiyle tehdit gibi psikolojik işkenceler gördüğünü de anlattı.

COPLU İŞKENCE
A.G. işkence merkezinde makata cop sokma, yapay penislere oturtma gibi eylemler nedeniyle bağırsakları yırtılanların olduğunu kendisine yönelik de tecavüz girişimlerinde bulunulduğunu aktardı. Hücresinde işkence görenlerin çığlıklarını, onlarla alay eden işkencecilerin kahkahalarını dinlediğini söyleyen A.G., bir işkence seansını ortalama 4-5 saat olarak tanımlıyor. Hücrelerinde kameraların bulunduğunu ve kendilerine sürekli talimat verilerek uyumalarının engellendiğini ifade ediyor.

Cumhurbaşkanlığı’ndan bir görevlinin bu sorgu merkezine geldiğini, kendisine işkence yapan kişilerden rapor aldığını iddia etti. Kendisinden itirafçı olması, önceden hazırlanmış ifadeleri imzalaması ve MİT’e çalışmak suretiyle Gülen Hareketi içinden muhbirlik yapması istendiğini anlattı.

Raporda görüşülen ve Gülen Hareketi üyesi olmakla suçlanan İ.S. de aynı yerde 7,5 ay işkence gördüğünü açıkladı. Benzer işkence yöntemleri uygulanan İ.S. 30 kilo kaybetmiş halde serbest bırakıldığında eşinin dahi kendisini tanıyamadığını anlattı.

ADAM ÖLDÜRMEK, İŞKENCE YAPMAK İÇİN PARA ALIYORUZ
İşkencecilerin kendisine, “Devletten adam öldürmek, işkence yapmak için para alıyoruz” dediğini aktaran İ.S., yaşadığı travmayı atlatamamış. İşkence seanslarını anlatırken zaman zaman sesi titreyerek ağlamıştır.

Raporun sonunda 15 Temmuz sonrası cezaevlerinde işkence ve ihmal sonucu hayatını kaybeden 93 tutuklunun isimlerine ve nasıl öldüklerine yer veriliyor. Ayrıca gözaltında ihmal ve işkence sonucu hayatını kaybedenler ayrıntılı anlatılıyor.

RAPORUN TAMAMI İÇİN