Konuya ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Adana Kürkçüler F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndan, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumuna sevk edilen İnan Akın’ın sevk sırasında işkence gördüğünü belirtti

Adana’dan Amed’e sevk edildikten sonra, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu girişinde 25-30 gardiyan tarafından aranmak istendiği, ancak buna izin vermeyen Akın’ın işkenceye maruz kaldığı belirtildi.

TUAY DER açıklamanın devamında şunlara yer verdi: “Tutsak İnan Akın, Diyarbakır Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneğine (TUAY DER) ailesi tarafından yapılan başvuruya istinaden ziyaret edilmiştir. Görüşme yapmak üzere kayıt yapılması sırasında, tutsağın sisteme kaydının yapılmadığı gerekçesiyle avukatı bir saat bekletilmiştir. Ziyaret sırasında, tutsak İnan Akın’ın boynunda izler olduğu ve sağ gözünün alt kısmında morluk olduğu tespit edilmiştir. Yapılan görüşmede; tutsağın 25 Ağustos günü Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumuna getirildiği, giriş sırasında 25-30 gardiyanın onu beklediği ve soyunması istendiği, bunu kabul etmemesi üzerine tutsağın kıyafetlerinin parçalanarak çıkarıldığı ve darp edildiği, ‘insanlık onuru işkenceyi yenecek’ şeklinde bağırmasına karşılık gardiyanlar tarafından ‘yaşasın işkence’ şeklinde karşılık verildiği, kendisini cezaevi müdürü olarak tanıtan ve başgardiyan olarak tanıtan kişilerin bizzat işkence ettiği, ‘25 Ağustos gününü hatırlayacaksın bu daha başlangıç’ şeklinde tehdit edildiği, cezaevine girdikten 4 gün sonra kâğıt, kalem ve kıyafetlerinin verildiği belirtilmiştir. Ayrıca ailesi ile yapılan telefon görüşü sırasında görüşme içeriği gerekçe gösterilerek, kanunda böyle bir disiplin cezası yer almadığı halde, cezaevi hakkında yalan haber yaymak gerekçesiyle disiplin cezası verilmek üzere savunma istendiği belirtilmiştir. Tutsak İnan Akın cezaevinde tek başına kaldığını, bu sebeple de can güvenliğinin olmadığını belirtmiştir.”

İnan Akın’ın yaşadığı işkence ve kötü muameleye ilişkin avukatlarının Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunun kaydedildiği açıklamada, derneğin sorumluların gerekli cezayı alması için girişimde bulunacakları belirtildi.