Astım bronşit, ülseratif kolit, bel ve boyun fıtığı hastası olan Fatma Yurt hapiste yatalak hale geldi. Kişisel ihtiyaçlarını tek başına göremeyen Yurt’a doktorlar ameliyat olması gerektiğini söyledi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

17 aydır cezaevinde olan hasta ve yaşlı mahpus Fatma Yurt’un bel fıtığı hapiste ilerledi. Yerinden kalkamayacak durumda olan Yurt’un doktorlar ameliyat edilmesine karar verdi. Manisa E Tipi Cezaevinden İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Yurt, sürekli hastaneye gidip geldiği için karantinada kalıyor.

Ailesiyle bugün yaptığı telefon görüşünde durumunu anlatan 64 yaşındaki Fatma Yurt, “Bir aydır bu haldeyim. Ameliyat dedi doktor. Manisa’da yapamayız diye İzmir’e sevk ettiler. Sürekli hastaneye götürüp getiriyorlar. Her gün yeni baştan karantinaya giriyorum. Çamaşırımı, diğer işlerimi başkası yapıyor. Emekleyerek yürüyorum. Lavabo vs. onları hiç sormayın” dedi.

İNFAZ ERTELEMESİ İSTEDİ

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 8 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Fatma Yurt, infaz ertelemesi için Yargıtay’a dilekçe gönderdiğini de ifade etti.

Komşularına mukabele okuduğu ve dini sohbet yaptığı için 13 Mart 2020’de tutuklanıp Manisa E Tipi Cezaevine gönderilen Fatma Yurt, astım bronşit, ülseratif kolit hastası. Aynı zamanda bel ve boyun fıtığı ilaçları kullanıyordu. Sağlık durumu cezaevi koşullarında daha da bozulan Yurt, tutuklandığı ilk günlerde soğukta yerde yatmak zorunda kaldı.

Çok eziyet çektiğini HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na gönderdiği mektuplarda dile getiren Yurt, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına Manisa’dan İstanbul’a 16 saat kelepçeli götürülüp getirilmiş, belindeki ve boynundaki ağrılar bu yolculuk nedeniyle artmıştı.