Bülent Arınç ile liseden beri tanışan Manisalı esnaflardan Nusret Muğla, cezası Yargıtay tarafından onaylandığı için bu sabah tutuklandı. Daha önce 7 ay cezaevinde kalan ve hapisteyken anjiyo olan Muğla günde 14 ilaç içiyor.

Cemaat soruşturmaları kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan 84 yaşındaki Nusret Muğla, cezası Yargıtay tarafından onaylandığı için bu sabah tutuklanıp Manisa T Tipi Cezaevine konuldu. Muğla daha önce de aynı cezaevinde 7 ay kalmıştı. Eylül 2016’da Manisa Emniyet Müdürlüğü’nde 31 gün gözaltına kaldıktan sonra tutuklanan Muğla, o dönemde kalp rahatsızlığı geçirmiş ve İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesinde anjiyo olmuştu. Anjiyonun ardından tahliye edilen Muğla tutuksuz yargılanıyordu.

“BİR ARA YÜRÜYEMEZ HALE GELDİM”

Kalp, tansiyon, romatizma, prostat, böbrek sorunları ve beyinde denge bozukluğu nedeniyle günde 14 ilaç içen Nusret Muğla, “Sağlık durumum çok iyi değil tabi. İlaçlarla ayakta duruyorum. 5 Ekim’de 84 yaşıma girdim. Tahliye olduktan sonra bir ara yürüyemez hale geldim. Tekrar kardiyoloji bölümüne gittim. Doktor yine ameliyat olmanız gerekiyor, dedi. Bu yaştan sonra ameliyat olmak istemiyorum dedim, doktora. İki tane daha kalp ilacı verdi. Güçlendirici. Onları da sabah akşam içiyordum” dedi. Eşiyle birlikte evden çıkmayan Nusret Muğla’nın tüm ihtiyaçlarını oğlu Mustafa Said Muğla karşılıyordu.

Cezaevine götürülmeden önce görüştüğümüz Nusret Muğla, cezaevinde anjiyo olduğu dönemde yaşadıklarını ise şöyle anlattı: “İçerideyken bir gün hastalandım. Yeşilyurt Hastanesi’ne götürdüler beni. Anjiyo yapacağız dediler. Tabi çok zor şartlar içinde anjiyo oldum. Refakatçi yok, o akşam çok sıkıntı çektim. mesanede kanlanma oldu. Doktor ameliyat olman gerekiyor, dedi. Ama ameliyattan sonra koğuşa göndereceklerdi. Cezaevi şartları zor olduğu için istemedim. Anjiyonun hemen ardından tahliye ettiler. O günden beri sabah 7-8, akşam 5-6 tane ilaç içiyorum.”

BÜLENT ARINÇ’IN LİSE ARKADAŞI

Uzun yıllar Manisa’da ayakkabıcılık yapan Nusret Muğla, Bank Asya’ya para yatırdığı, Manisa’daki Feza Derneği’ne üye olduğu ve gençlerden oluşan Nevbahar adlı grup kurdukları için 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bülent Arınç’ı liseden beri tanıdığını söyleyen Nusret Muğla, “Yakın ilişkilerimiz vardı. Ailece tanışıyorduk. Ben siyasete girmedim, çok teklif ettiler, düşünmedim. Çok bahsetmek istemiyorum aslında. Kimseyi incitmek istemiyorum” diye konuştu. Nusret Muğla son olarak ise “Rabbim hayırlısını versin kızım. Dua edin. Allah’tan gelen her şeye razıyım. Mühim değil benim için.” ifadelerini kullandı.

SEZGİN TANRIKULU TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Nusret Muğla 2016’da hapse girdiğinde CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu o zaman 80 yaşında olan Muğla’nın tutuklanmasına tepki göstermişti.

Nusret Muğla’ya cezaevine konulmadan önce hastanede koronavirüs testi yapıldı.

Nusret Muğla, jandarma arabasında, cezaevine götürülmeyi beklerken, 6 Ocak 2021.