2020 yılının ilk 9 ayında cezaevlerinde 38 kişi öldü. Bu cenazelerin 4’ü Ağrı Patnos Cezaevinden çıktı. Korona vakalarının görüldüğü Patnos’ta tutuklu gazeteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç, kimsenin seslerini duymadığını söyledi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç’un TBMM’ye verdiği önergeye göre bu yılın ilk 9 ayında 20’si hasta tutuklu olmak üzere toplam 38 mahpus cezaevlerinde hayatını kaybetti. Bu ölümlerden 4’ü Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşandı. Konuyu iki gün önce TBMM’ye taşıyan Abdullah Koç, Patnos L Tipi Kapalı Cezaevinde yoğunlaşan hak ihlalleri, ölüm vakaları ve hukuksuzlukların araştırılması, tespiti ve incelenmesi amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmasını teklif etti.

“BİZ İNSAN DEĞİL MİYİZ”

Sürekli cenazelerin çıktığı Patnos’ta yakınları bulunan aileler bu istatistikten sonra daha da paniklemiş durumda. Kendilerini çaresiz hissediyor, seslerini duyuramadıklarını söylüyorlar. Korona vakalarının da görüldüğü Patnos’ta tutuklu bulunan gazeteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç, “Lütfen çok mağduruz. Birileriyle irtibata geçin. Hem görüş yok hem de gerçekten ölüme mahkum edildiler. Eşim, ‘çok zorunlu olmadıkça kimseyi hastaneye götürmüyorlar, giden geri geldiğinde koronavirüs oluyor, dedi. Duygusal olarak yerlerdeyiz. Biz insan değil miyiz?” diye konuştu.

Koronavirüs salgınının ortaya çıktığı için kimseyi suçlamadıklarını ifade eden Oruç, “Ama sevdiklerimizi ölüme terk ediyorsunuz? Bu kimin suçu? Sadece belirli tutuklular cezalandırılıyor. Onlar da siyasiler.” ifadelerini kullandı.

“7 AYDIR GÖRÜŞE GİDEMEDİM”

Ermenistan üzerinden Avrupa’da gitmeye çalışırken Ocak 2020’de gözaltına alınıp önce İran’a sonra da Türkiye’ye gönderilen gazeteci Aziz Oruç, 9 aydır Patnos Cezaevinde. İki bebekle eşinin kapalı görüşe gidemediğini, artık yaşadıklarını kaldıramadığını söyleyen Hülya Oruç şöyle devam etti:

“Kapalı görüş var ama iki bebekle Ağrı’ya nasıl gideyim. Hem kapalı görüşe iki bebekle almıyorlar. Hastalık bu kadar varsa bize neden bunları yapıyorlar. Kör, sağır, dilsiz olmuşlar. Akşamları Aren ile Mira oyun oynuyor. Aren Mira’nın babası oluyor. Aren Mira’ya diyor ki, ‘Biraz da sen baba olsana benim de babam olsun.” Allah’a tek bir gün isyan etmedim ama artık kaldıramıyorum. Sabah hastanedeydim. Gücüm kalmadı hiçbir anlamda. 34 yaşındayım, tansiyonum durmuyor.”

PATNOS’TA YAŞANAN HAK İHLALLERİ

Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde son bir yılda Eski Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Ağrı İl Başkanı Mustafa Akyol 16 Eylül 2019’da, 59 yaşındaki hasta tutuklu Kinyas Gülcan 6 Ekim 2019’da, 75 yaşındaki emekli öğretmen Takiyettin Özkahraman 19 Eylül 2020’de, 76 yaşındaki Ali Boçnak 24 Eylül 2020’de kaldırıldıkları hastanede öldü. 4 hasta tutuklunun tahliye edilmesi için Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Adli Tıp Kurumu’na (ATK) başvuruda bulunulmuştu. Ancak başvurular cevapsız kaldı. Böbrek yetmezliği ve birçok hastalığı bulunan Ali Boçnak için ATK, ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi.

1564 HASTA TUTUKLU BULUNUYOR

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishane Komisyonu’nun 31 Mart 2020 tarihli “Ağır Hasta ve Hasta Mahpus Listesi” raporunda “Türkiye hapishanelerinde halen 590’ı ağır hasta olmak üzere toplam bin 564 hasta mahpus bulunuyor. Verilere göre geçtiğimiz yıl toplam 50 hasta tutuklu yaşamını yitirdi. Bu yılın ilk 9 ayında da 20’si hasta tutuklu olmak üzere toplam 38 tutuklu öldü.

“KÖTÜ MUAMELE VE İNSAN ONURUYLA BAĞDAŞMAYAN İŞKENCELER SONA ERMELİ”

Cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin yanı sıra tutuklulara temiz su bile sağlanmadığını söyleyen HDP Milletvekili Abdullah Koç, önergesinde “Patnos L Tipi Kapalı Cezaevinde yoğunlaşan sistematik hukuksuzluklar, kötü muamele ve insan onuruyla bağdaşmayan işkence ve uygulamaları sona erdirmek ve bunların tekrar etmesini önlemek için Adalet Bakanlığı’na verilen soru önergeleri ile cezaevi yönetimine iletilen talep ve şikâyetler henüz bir sonuç vermiş değildir.” diye yazdı.