15 Temmuz’dan sonra ABD’den dönmeyen Tümamiral Mustafa Uğurlu, Amerikan Ulusal Kamu Radyosu’na (NPR) konuştu. Hayatından endişeli olduğunu belirten Uğurlu, “Eskisi kadar güvende değilim” dedi.

BOLD – 15 Temmuz darbe girişimi yaşandığı sırada ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Norfolk Deniz Üssü’ndeki NATO Eğitim Komutanlığı’nda görevli olan Tümamiral Mustafa Uğurlu, Amerikan Ulusal Kamu Radyosu NPR’a yaptığı açıklamada hayatından endişeli olduğunu belirtti.

“SON DERECE ZAYIF BİR STRATEJİ”

Tümamiral Uğurlu, 15 Temmuz sırasında Türkiye’deki üst düzey komutanlarına ulaşmaya çalışmış ancak kimseye ulaşamamış. O gün ofisine geçen Uğurlu, kendi kendine şunları söylemiş: “Askeri bir darbe? Bir cuma akşam yoğun bir saatte (primetime) İstanbul’da en yoğun trafiğin olduğu bir köprüyü kapatarak (bir askeri darbe)? Bu derece zayıf bir strateji.”

Tümamiral Uğurlu, daha sonra Türkiye’deki medya tarafından ABD ve NATO’nun yardımıyla darbede görev almakla suçlanmış. Resimleri Türk basınında yer almış. Görevinden atılmış ve Türkiye’ye dönmesi istenmiş.

Uğurlu, NATO Eğitim Komutanlığı’nda görevli 20’den fazla askerle birlikte Türkiye’ye dönmemeye ve ABD’den iltica talep etmeye karar vermiş.

AÇIKTAN KONUŞMAYA KARAR VERDİ

O günlerde NPR’a demeç veren askerler darbeye destek vermediklerini ve katılmadıklarını ifade etmişler. Ancak başlarına bir şey gelmesinden çekindikleri için isimlerinin yayınlanmamasını istemişler.

Aralarında en üst rütbeli olarak Tümamiral Mustafa Uğurlu sonunda açıkça konuşma kararı almış.

TÜRKİYE DAHA BASKICI HALE GELDİ

NPR’a konuşan Uğurlu, Türkiye’de darbe girişiminden sonra hiçbir şeyin değişmediğini, sadece AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’deki yönetimin daha baskıcı bir şekle büründüğünü belirtiyor.

Tümamiral Uğurlu ve Norfolk’ta görevli askerler 15 Temmuz sonrası meslektaşlarının ve yakın arkadaşlarının tutuklandığını televizyonlardan takip etmişler.

Uğurlu, “Neredeyse bütün sınıf arkadaşlarım ömür boyu hapis cezası aldılar. Şartlı tahliye hakları da bulunmuyor. Darbenin ardından ilk günlerde işkenceye maruz kaldılar. Arkadaşlarım tatildeler veya benim gibiydiler. Onlar suçsuz. Buna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

NPR’a konuşan Amerikan askerleri de darbe girişimi sonrası tutuklanan Türk yakın mesai arkadaşlarının açık şekilde suçlu olamayacağını ifade etmişler. Darbe girişimi sırasında ABD’de ve NATO’da görevli bu kişilerle ilgili sadece bir şüphenin olacağını ifade etmişler.

TÜRKİYE’DE 4 YIL SONRA TUTUKLAMALAR DEVAM EDİYOR

NPR, darbe girişiminden 4 yıl sonra dahi Türkiye’de tutuklamaların devam ettiğini vurguladı. NPR, 15 Temmuz’dan sonra 80 bin asker, hakim, avukat, öğretmen ve gazetecinin yargılandığını ve 130 bin kişinin de işini kaybettiğini hatırlattı.

Uğurlu ve onunla birlikte görevli askerler, darbe girişimini gücünü arttırmak ve muhaliflerini bertaraf etmek için AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın organize ettiği konusunda emin olduklarını NPR’a ifade ettiler.

BİRÇOK HATA YAPTILAR, ARKALARINDA KANIT VE TANIK BIRAKTILAR

Darbe girişimini yanlış bayrak (false flag operation) operasyonu olarak tanımlayan Uğurlu, “Mükemmel bir plan. Rejim tarafından başlatıldı, kontrol edildi ve yerine getirildi. Ancak birçok hatalar yaptılar, arkalarında birçok kanıt ve tanık bıraktılar” diye konuştu.

Mustafa Uğurlu’ya göre Türk Ordusu “gerçekten bir darbe yapmak isteseydi, bu çok başarılı bir darbe” olurdu.

Uğurlu, darbe girişiminden sonra Türkiye’deki arkadaşlarına ulaşmaya çalışmamış. Arkadaşlarının takip edildiğini, görüşmelerinin kaydedildiğini, ülke dışına çıkışlarının engellendiğini, kendileri ve ailelerinin büyük bir baskı altında olduğunu kaydetti.

SEVGİLİ ÜLKEME 30 YIL SADAKATLE HİZMET ETTİM

Uğurlu ve diğer askerlerin iltica başvurusu hala sonuçlanmamış.

Uğurlu, “Çok acı verici. Yurdumu seviyorum. Sevgili ülkeme 30 yıl boyunca sadakatle hizmet ettim. Ancak şu an geri dönemiyorum” ifadelerini kullandı.

Bir zamanlar savaş gemilerine komuta eden ve NATO’da üst düzey görevlerde bulunan Uğurlu, şu anda küçük bir giyim mağazası bulunan eşine yardım ediyor. “Şimdi o benim patronum” diyen Uğurlu eşinin Türkiye’de yaşananlar konusunda farkındalık oluşturmaya çalışan bir yardım kuruluşunda da görevli olduğunu belirtti.

“İŞKENCELER HALA DEVAM EDİYOR”

AKP Türkiye’sinin başka ülkelere geçen arkadaşlarını kaçırdığını ifade eden Uğurlu, devlet görevlilerinin kendisini kaçırmasından veya öldürmesinden endişe ettiğini kaydetti ve ekledi: “Belki eskisi kadar güvende değilim. Her zaman Türkiye’deki arkadaşlarımızı düşünüyoruz. İşkenceler hala devam ediyor. Aileleri zor durumda ve acı çekiyorlar.”