Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi‘nde siyasi tutuklu Mahsun Malgir
Anne Hansa Malgir, “Oğlumun ve arkadaşlarının can güvenliği yok. Bizler çocuklarımız üzerindeki baskının son bulmasını ve insani bir şekilde yaşamalarını istiyoruz” dedi.

Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan oğlu Mahsun Malgir ile 8 Temmuz Cumartesi günü telefonla görüşen Hansa Malgir, oğlunun ölümle tehdit edildiğini aktardı. 

Anne Malgir, oğlunun, cezaevinde yaşadıklarını, “OHAL’le birlikte üzerimizdeki baskı giderek artıyor. 15 arkadaşımızla cezaevinde kalıyoruz. Son 15 gündür her gün koğuş ‘arama’ adı altında gardiyanlar bize saldırıyor. Muş’tan gelen Aydın Çeliker adlı müdür ile birlikte baskılar arttı. Gardiyanlar ve müdür koğuşa girip, ‘Siz öleceksiniz. Sizin burada yeriniz yok. Kürtlük bitmiştir’ diye bizi tehdit ediyorlar. Şu anda 3 arkadaşımız yaralı ve hastaneye götürülmediler. Mektuplarımız bize verilmiyor. Bizleri tehdit edip kışkırtıyorlar. Şu anda cezaevinde can güvenliğimiz yok. Kamuoyuna bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Tüm cezaevlerinde bulunan tutsak arkadaşlarımız üzerindeki baskılar son bulsun. Halkımızın sesimize ses olmasını ve durumumuza kayıtsız kalmamalarını istiyoruz” sözleriyle aktardığını söyledi.

Tutuklular üzerindeki baskıların son bulmasını isteyen anne Malgir, “Oğlumun ve arkadaşlarının can güvenliği yok. Bizler çocuklarımız üzerindeki baskının son bulmasını ve insani bir şekilde yaşamalarını istiyoruz” dedi.

Şüpheli Bilgileri

Aydın Çeliker’in profil fotoğrafı
İl: Amasya
Mesleği: E Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü
Şüpheli No: 143