Tutuklu Gülen Cemaati üyelerinin ailelerine yardım ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınanlara Ankara Emniyetinde işkence yapıldığı ortaya çıktı: Çırılçıplak soyup dövdüler. Soda şişesi getirip tecavüzle tehdit ettiler! Halen gözaltına bulunan N.C, avukatı Çobanoğlu’na gördüğü işkenceleri anlattı.

CEVHERİ GÜVEN

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Hizmet Hareketi’ne yönelik büyük bir operasyon yapılacağı açıklamasının ardından işkence ihbarları gelmeye başladı. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gözaltına alınarak Ankara Terörle Mücadele Şubesine götürülen 77 kişiye işkence yapıldığı belirtildi.

19 Kasım’da gözaltına alınan N.C’nin, 21 Kasım’da avukatı Rıdvan Çobanoğlu ile görüşebildi. N.C, avukatına işkence gördüğünü anlatması üzerine Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi devreye girdi. Ancak Baro yetkilileriyle işkence gören N.C. görüştürülmedi.

D GRUBUNDAN 7 KİŞİ

Halen gözaltına bulunan N.C, avukatı Çobanoğlu’na gördüğü işkenceleri şöyle anlattı: “Sabah 02.00’de ifademin alınacağı söylenerek bir odaya götürüldüm. Ankara TEM Şube D Grubundan olduklarını söyleyen 7 kişi tarafından önce çırılçıplak soyuldum daha sonra ekip amiri Abdulkadir Yılmaztürk, plastik eldiven giyerek göğüs, ucu kulak memesi gibi yerlerimden defalarca sıkarak işkence yaptı. Odaya bir soda şişesi getirilerek tecavüz edilmekle tehdit edildim. Sürekli iz bırakılmayacak şekilde farklı yerlerimden darp edildim…”

AVUKATIN TUTANAK TUTMASI ENGELLENDİ

Müvekkilinin anlattığı işkence olayını yazılı hale getirip tutanak altına alan ve imzalatmak isteyen avukat Rıdvan Çobanoğlu, polis memurları tarafından engellendi. Çobanoğlu, Emniyetten çıktıktan sonra engellenmesi dahil müvekkilinin bütün anlattıklarını tutanak altına aldı. Ardından Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi ve Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezine başvurdu.

Baro İnsan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Deniz Özbilgin ile gece 00.00’da işkencenin durdurulması için derhal Ankara Emniyetine giden Çobanoğlu, burada da engelle karşılaştıklarını söyledi. Personel yokluğu gerekçesiyle Özbilgin ve Çobanoğlu, Ankara Emniyetinin nizamiyesinden içeri alınmadı.

YÜRÜMEKTE ZORLANIYORDU

Avukat Çobanoğlu’nun verdiği bilgiye göre N.C, acı içindeydi ve yürümekte zorlanıyordu. Müvekkiliyle sonradan bir görüşme daha gerçekleştiren Çobanoğlu, müvekkilinin kendisine anlattığı işkence olayı nedeniyle “Avukatlara niye anlattın” denilerek tekrar işkence gördüğünü söylediğini dile getirdi.

‘TUTUKLU AİLELERİNE YARDIM’ SUÇLAMASI

Operasyonun döviz bürolarına yönelik bir operasyon olduğu ve gözaltına alınanların Hizmet Hareketi üyeliği nedeniyle tutuklu bulunanların ailelerine yardım ettikleri vurgulandı.

ALMANYA’DA 200 TÜRK’E OPERASYON

Kısa süre önce Almanya’da polis, Türkiye’ye yasa dışı para gönderdikleri gerekçesiyle 200 kişiye operasyon yaptı. Türkiye İçişleri Bakanlığı ise, kara para nedeniyle zor duruma düşen ekonomi yönetimini kurtarmak için bu paraların Hizmet Hareketi tarafından gönderildiğini iddia etti ve operasyon başlattı.

Ancak Almanya’da söz konusu operasyon nedeniyle Hizmet Hareketi ile ilişkili hiç kimse gözaltında bulunmuyor.

İŞKENCENİN DURDURULMASI ÇAĞRISI

Avukat Çobanoğlu, müvekkillerinin bir an önce savcılığa sevk edilmesi gerektiğini belirterek Ankara Barosuyla birlikte işkencecilerin üzerine yasal yollarla gitmekte kararlı olduklarını ifade etti.