Ankara’da 3 üniversite öğrencisi polis olduklarını söyleyen kişiler tarafından kaçırıldı. Öğrencilerden Ali Ayduğan darp edildikten sonra Gölbaşı’nda bir araziye bırakıldı. Diğer iki genç ise Sincan ve Pursaklar’da ortaya çıktı.

Son dönemlerde artan adam kaçırma olaylarının sonuncusu Ankara’da yaşandı. Türkiye İşçi Partisi (TİP) il yöneticisi Ali Ayduğan ve Öğrenci Kolektifleri üyesi 2 öğrenci, polis olduklarını söyleyen kişilerce kaçırıldı. Ali Ayduğan kaçırıldıktan sonra darp edildi ve ardından Gölbaşı ilçesinde boş bir araziye bırakıldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Uğurcan Baynal Pursaklar ilçesine, Sena Bademli ise Sincan’a bırakıldı.

DARP EDİLİP BOŞ ARAZİYE BIRAKILDI

Cumhuriyet gazetesinin ulaştığı Ali Ayduğan’ın avukatı Eren Gönen, müvekkilinin Ankara’da ikamet ettiği adresinin önünden beyaz renkte, sedan bir araca bindirilerek kaçırıldığını açıkladı. Gönen olayla ilgili “Ali evden çıkar çıkmaz yanına gelen ve kendilerini polis olarak tanıtan kişiler kimlik istemişler. Sivil giyimli kişiler GBT (Genel Bilgi Tespiti) yaptıklarını söylemişler. O da kimliğini vermiş. Daha sonra beyaz renkte sedan marka bir araca bindirmişler. Ali’nin yanında o esnada arkadaşı varmış ve onu uzaklaştırmışlar. Müvekkilimin darp edildiği bilgisi var. Daha sonra da boş bir araziye bırakılmış” ifadelerini kullandı.

Gönen, müvekkilini arayarak ulaşmaya çalıştığında, Ayduğan’ın yanındaki kişilerin telefonda konuşmasına engel olduğunu da aktardı.

İHD: GÖZALTI KAYITLARI YOK

Kaçırılma olayın ardından bir açıklama yapan İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi ise öğrencilerin gözaltına alındıklarına dair bir kayıt olmadığını açıklayarak, “Bugün 3 Üniversite öğrencisi Ankara’da GBT gerekçesiyle gözaltına alındı ama buna dair resmi bir kayıt bulunmamakta ve nerede oldukları bilinmiyor. Bu hukuksuzluklara derhal son verilsin! Öğrencilerin akıbetleri derhal açıklanmalıdır” dedi.

TİP: GÖZDAĞIYLA YILDIRAMAYACAKSINIZ

TİP’ten yapılan açıklamada ise “Evinin önünden GBT bahanesiyle durdurulup kaçırılan Ankara İl Yöneticimiz Ali Ayduğan’ın polislerce darp ve tehdit edilerek Gölbaşı’na bırakıldığı bilgisini aldık. Yapılan alçaklıktır, zorbalıktır.

Bizi gözdağıyla yıldıramayacaksınız” ifadelerine yer verildi.

Bir açıklama da Öğrenci Kolektifleri’nden geldi. Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Arkadaşlarımız Ali Berke’den ve Uğurcan’dan sonra Sena da Sincan’dan bırakıldı. Tehditleriniz, baskılarınız, kaçırmalarınız bizleri yıldıramaz. Hesap vereceksiniz!” ifadeleri kullanıldı. Kaçırma olaylarının detayları ise henüz netleşmedi.

KİM BU BİLİNMEZLER?

Benzer şekilde Gökhan Güneş, İstanbul’da 20 Ocak’ta kendilerine “Biz bilinmeyenleriz” diyen kişilerce kaçırılmış ve 6 gün sonra gözleri bağlı şekilde bırakılmıştı. Gökhan Güneş ise 6 gün içerisinde darp edildiğini, elektrik verildiğini, tecavüz ve mezara sokmayla tehdit edildiğini söylemişti.

KÜÇÜKÖZYİĞİT’TEN HABER ALINAMIYOR

29 Aralık 2020’de kaçırılan eski Başbakanlık raportörü Hüseyin Galip Küçüközyiğit’ten ise henüz herhangi bir haber alınamadı. Küçüközyiğit’in kızı Nursena Küçüközyiğit’in emniyet ve yargıya yaptığı müracaatlara karşın etkin bir soruşturma da yürütülmedi. Son olarak Uluslararası Af Örgütü Küçüközğit’in bulunması için imza kampanyası başlatmış, kaçırma olayıyla ilgili Alman Devlet Kanalı ARD ve sonrasında Zeit haberlere yer vermişti. Tüm bu gelişmelere karşın Türk devlet yetkililerinden bir açıklama yapılmadı.