Avrupa Parlamentosu üyesi Ana Gomes, Ankara’da diplomatlara yapılan işkenceyi “korkunç” olarak niteledi ve Avrupa Birliği’ne sessiz kalmama çağrısı yaptı. Gomez tek kişilik hücrelerde tutulan kadın hakimlere de değindi.

Avrupa Komisyonu’nun 2019 Türkiye Raporu dün açıklandı. Raporda son yıllarda olduğu gibi Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ve demokrasiden uzaklaşmaya devam ettiği ifade edildi. İnsan hakları ihallleri tek tek rapor edildi. Raporda ekonomi dahil her alanda Türkiye’de geriye gidişin yaşandığı vurgulandı. Raporun açıklanmasının ardından Avrupalı Parlamenterler hem raporu hem de Türkiye’deki son durumu değerlendirdi.

AP MİLLETVEKİLİ ANA GOMES: SESSİZ KALAMAYIZ
Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist ve Demokratlar Grubundan Porteklizli Parlamenter Ana Gomes, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekti.

“Türkiye’deki hapishanelerde hücrede tutulan kadın hakimler ve Ankara’da kötü muameleye maruz kalan diplomatlar” konusunu Avrupa Parlamentosu gündemine taşıdı.

Ana Gomes, Member of the European Parliament “Stability is not a value. Our values are human rights, democracy, the role of law. That is the reason why our main strategic investment, for Western Balkan and Turkey, should be in a civil society!”

GOMES: TÜRKİYE’DE YAŞANANLARI GÖRMEZDEN GELEMEYİZ 
Milletvekili Ana Gomes, istikrarın ve hatta baskı-zulmü devam ettiren istikrarın bir “değer” olmadığını belirtti. Gomes, “Bir değer nedir, değerlerimiz nedir? Bizim değerlerimiz insan hakları demokrasi ve hukukun üstünlüğüdür.” dedi.

Türkiye’de son zamanlarda yaşanan baskı ve zulümlere değinen Ana Gomes, “Türkiye’de yaşananları görmezden gelemeyiz. Özellikle de Türkiye’nin önemi düşünüldüğünde.” diye konuştu.

GOMES: TÜRKİYE’DE KADIN HAKİMLER KORKUNÇ KOŞULLARDA CEZAEVİNDE TUTULUYOR
Cezaevinde yaklaşık 3 yıldır hücre hapsinde tutulan hakimlere değinen Ana Gomes, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de hakimler çoğu kadın cezaevlerinde korkunç koşullarda bulunuyor.”

ANKARA EMNİYETİ’NDE DİPLOMATLARA İŞKENCE 
Ankara Emniyeti’nde yaşanan diplomatlara işkence konusuna da değinen Ana Gomes, “Eski bir diplomat olarak diplomatlar konusunda da konuşmalıyım. Türkiye’deki eski diplomatlar konusunda dün korkunç gerçekler ortaya çıkarıldı. Bu konuda sessiz kalamayız.”

Ana Gomes, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde diplomatlara yönelik işkenceleri twitter hesabından da “Tutuklu Avukatlar (The Arrested Lawyers)’ın konuya ilişkin tweetini retweet etti.”

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn ise Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden giderek uzaklaştığını bu yüzden 2018 yılında verilen karar doğrultusunda üyelik konusunda hiç bir faslın açılamayacağını söyledi.