“İşkence, iktidarın ‘işkenceye sıfır tolerans’ söyleminin aksine yaygın ve neredeyse meşru bir hal aldı” diyen HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, konuya dair araştırma önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, son dönemde sıklıkla gündeme gelen işkence iddialarına dair önerge verdi.

Önergede, “Türkiye’de artan işkence vakalarının yasal mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesi ve cezasızlık politikasının işkenceyi meşrulaştırmasının yaratacağı zararların araştırılması için” komisyon kurulması teklif edildi.

Meral Danış Beştaş, işkencenin cezaevlerinde bir rutine dönüştüğünü, cezaevi dışında da uygulanan işkencenin arttığını belirtti.

“Cezasızlık ve iktidarın geleneksel kodları”

Önergede şu bilgiler yer aldı:

“İşkence, iktidarın ‘işkenceye sıfır tolerans’ söyleminin aksine yaygın ve neredeyse meşru bir hal aldı. İşkencenin bu şekilde toplumun her yerine sinmiş olmasında cezasızlık politikasının etkileri kadar iktidarın bu yöntemi geleneksel kodlarında barındırıyor olmasının da payı bulunuyor.

“Yakın zamanda Halfeti’de 50’den fazla yurttaş, kar maskeli ekiplerce evleri darmadağın ve kendileri darp edilerek gözaltına alınmış, ağır işkencelere maruz kalmışlar, kadınlar ayrıca cinsel işkence yöntemlerinin de mağduru olmuştu.

“Yurttaşların elleri ters kelepçeli bir şekilde yerlere yatırıldıkları ve askerlerin dipçiklerle tepelerinde beklerken çekilen fotoğraf ajanslar tarafından paylaşıldı, ne kolluk ne de yargı organları bu görüntülerden rahatsızlık duydu ve ilgili bakanlıklar tek bir açıklama dahi yapmadı.

“Cezaevinde işkence ve kötü muamele sistematik”

“Dışarda durum böyle iken cezaevlerinde çok daha vahim olduğu gönderilen mektuplar, avukat anlatımları ve mağdur yakınlarının anlatımlarından ortaya çıkıyor.

“Cezaevlerinde darp, dayak, hakaret, sövme, taciz, çıplak arama, mahrem alanlara konulan kameralar, süreklileşen disiplin cezaları sistematiğe bürünmüş durumda.

“Yargının bu işkence yöntemlerine ilişkin caydırıcı bir yaklaşım sergilediğini söylemek son derece güçtür. Cezaevlerindeki işkence ve kötü muamele ancak çok istisnai soruşturma ve kovuşturma konusu olabiliyor.

“Son yıllarda, bilhassa OHAL döneminde bu istisnai durumlar neredeyse hiç söz konusu olmazken,  çoklukla ya kovuşturmaya yer olmadığı kararları ya da en iyi ihtimalle haklarında dava açıldıktan sonra beraat şeklindeki kararlar söz konusu oluyor. “Çıplak arama ise giderek daha fazla rutin bir uygulamaya dönüşüyor.”

Meral Danış Beştaş bu açıkladığı sebeplerle Meclis’te konuyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasını talep etti. (AS)