Anayasa Mahkemesi, İzmir Cezaevinde bir hükümlünün gözlem odasında iki buçuk gün boyunca elleri ve ayakları plastik kelepçe ile bağlı şekilde bırakılmasının kötü muamele yasağının ihlali olduğuna karar verdi. İzmir Başsavcılığı’nın cezaevi yönetimi ve infaz memurları hakkında yeniden soruşturma yapmasına hükmedildi.

Anayasa Mahkemesi(AYM) İzmir 2 numaralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan hükümlü Cem Kuru’nın iki buçuk gün boyunca elleri ve ayaklarından kelepçeli şekilde bırakılmasının kötü muamele olduğunu belirtti. Kelepçeyle işkence yapılan hükümlüye 20 bin TL tazminat ödenmesine karar verildi.

Hükümlü Cem Kuru’nun ablası L.K. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na kardeşinin cezaevinde işkenceye uğradığını bildirerek, yetkiler hakkında şikayetçi oldu. Abla L.K., kardeşi Kuru’nun 14 Aralık 2016 tarihine kadar 5 gün domuz bağı şeklinde kelepçelendiğini, pencereleri açık olan soğuk odada tutulduğunu, yemek verilirken dahi ellerinin çözülmediğini ve aç bırakıldığını öne sürdü. Abla L.K’nın ardından Kuru da savcılığa şikayette bulunarak, 9 -12 Aralık 2016 arasında iki infaz koruma memurunun kendisine işkence yaptığını iddia etti.

Savcılık, şikayetler üzerine soruşturma başlattı. Cezaevi yönetimi, savcılığın soruşturmasına verdiği cevapta Kuru’nun kaldığı koğuştaki hükümlü ile tartışma yaşadığı ve her iki hükümlünün de gözlem odasına alındığını, her iki hükümlüye de 12 gün hücre cezası verildiğini bildirdi. Kuru’nun tartışma yaşadığı hükümlünün sakin tavırlar sergilemesi üzerine kendi koğuşuna alındığı, Kuru’nun ise agresif tavırları nedeniyle gözlem odasında tutulmaya devam edildiği kaydedildi.

ELLERİ VE AYAKLARI ARKADAN KELEPÇELENDİ

Yanıtta Kuru’nun gözlem odasından tekrar koğuşuna gönderildiği sırada koğuş arkadaşıyla tartışma yaşadığı ve bu nedenle her iki hükümlüye de tekrar 2 gün daha hücre cezası verildiği belirtildi. Cezaevi yönetiminin yanıtında Kuru’nun elleri ve ayaklarının kelepçe takılmasıyla ilgili, “Kapıya vurarak, hükümlü ve tutukluları yatırmayacağını, cezaevinde isyan çıkaracağını söylemesi üzerine ayakları ve ellerinin arkadan kelepçelendiğini” bildirdi. 9 Aralık 2016 tarihli olay tutanağı, görevli memurların ifadeleri ve izlenen kamera görüntüleri dosyaya gönderildi.

MUAYENE RAPORU: YÜZÜNDE VE ÇENESİNDE YUMRUK DARBESİ VAR

İki buçuk gün boyunca gözlem odasında elleri ve ayaklarından kelepçeli şekilde tutulan Kuru’nun, cezaevi doktoru tarafından muayene edildiği, Kuru’nun muayenesinde iki kolunda ve göğsünün ön duvarında eski kesiklere bağlı yara ve sağ yanında hassasiyet saptandığı ve göğüs cerrahisine sevk edildiği kaydedildi. Cezaevi yönetimi, Kuru’nun iddiasının aksine kendisine yemek verildiğini savunurken, muayene raporunda ise Kuru’un yüzüne ve çenesine yumruk darbeleri aldığı tespiti yer aldı.

SAVCILIK KOVUŞTURMAYA YER YOK KARARI VERDİ

Kuru’nun şikayetini inceleyen İzmir Başsavcılığı, cezaevi idaresi ve infaz koruma memurları hakkında 14 Şubat 2017 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kuru’nun avukatı karara itiraz etti ancak İzmir 6. Sulh Ceza Hakimliği itirazı reddetti. Bunun üzerine Kuru, 12 Temmuz 2017 tarihinde AYM’ye başvurdu.

AYM: KÖTÜ MUAMELE YASAĞI İHLAL EDİLDİ

AYM, oybirliği ile Kuru’nun gözlem odasında tutulduğu süre boyunca el ve ayaklarının kelepçe ile bağlanması nedeniyle kötü muamele yasağının ihlal edildiğine ve 20 bin lira manevi tazminat verilmesine karar verdi. İnfaz memurları tarafından darp edildiği ve soğuk odada tutulduğu iddiasıyla ilgili ise ‘açıkça dayanaktan yoksul olması nedeniyle’ reddine karar verdi. AYM Kuru’nun infaz memurları tarafından darp edildiğine yönelik bir bulgu olmadığını belirtirken, Kuru’nun koğuştaki diğer hükümlü tarafından darp edilmesinin ardından muayene raporu verildiğine dikkat çekildi.

YENİDEN SORUŞTURMA YAPILMALI

Kararın bir örneği İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilerek yeniden soruşturma yapılması istendi. AYM kararının gerekçesinde, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kötü muamele iddiasına ilişkin etkin soruşturma yürütmediği kaydedildi.