Lübnan’da gözaltına alınıp Türkiye’ye iade edilmesine rağmen aylarca gayrı resmi biçimde gözaltında tutulan Ayten Öztürk’e ağır işkence uygulandığı belirtildi.

Halkın Hukuk Bürosu (HHB), 9 Mart’ta Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yakalanıp, 13 Mart Türkiye’ye iade edilen ve 28 Ağustos’a kadar gayrı resmi biçimde gözaltında tutulan Ayten Öztürk’ün ağır işkenceye maruz kaldığını belirtti.

Halkın Hukuk Bürosu’nun konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunlar ifade edildi: “Ayten Öztürk, 28 Ağustos günü akşam saatlerinde bulunduğu yerden alınıp bir buçuk saatlik bir yolculuk sonunda bir araziye bırakılmıştır. Ankara siyasi polisi Ayten Öztürk’ü bu araziden teslim almıştır. Gözaltına alındığında bu yana 22 kilo vermiştir. 6 ay boyunca, elektrik (Vücudundaki yanık izleri bunu açıkça yansıtıyor), tazyikli su, askıya alma, falaka gibi ahlak dışı ve fiziki her türlü işkenceye maruz kalmıştır. Seni arayan soran yok, sahip çıkan yok diyerek psikolojik işkence de yapılmıştır. Müvekkilimiz Ayten Öztürk, 8 Mart tarihinde Lübnan Havalimanında gözaltına alınıp 13 Mart tarihinde Türkiye’ye iade edilmiştir. 13 Mart-28 Ağustos arasında nerede tutulduğu belli değildir. İşbirliği yapmayı reddettiği için her türlü işkenceye maruz kalmıştır.”