Merve Demirel’i gözaltına alırken taciz ettiği gerekçesiyle yargılanan polisin ifadesi, avukatlardan habersiz yapılan gizli bir duruşmayla alındı.

Merve Demirel’i gözaltına alırken taciz ettiği suçlamasıyla hakkında dava açılan polis memuru Sezgin S’nin yargılandığı dava bugün başladı. Ancak Sezgin S, Demirel’in avukatlarına haber verilmeden yapılan ara duruşmada ifadesi alındığı için duruşmaya katılmadı.

Artı Gerçek’in haberine göre, Ankara Sakarya Caddesi’nde 16 Şubat 2016 tarihinde TAYAD üyelerinin tutuklu ÇHD’li avukatların serbest bırakılması talebiyle yaptığı eylemde gözaltına alınan Merve Demirel, polis aracına bindirilirken polisin elle tacizine uğramıştı. Merve Demirel ve Ankara Barosunun yaptığı suç duyuruları üzerine polis memuru Sezgin S. hakkında “Kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle basit cinsel saldırı” suçundan dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması bugün Ankara 29. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

POLİS GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTI
Merve Demirel ve avukatlarının hazır bulunduğu, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da takip ettiği bugünkü duruşma ise gergin bir ortamda geçti.Duruşma salonunun önünde çevik kuvvet polisleri beklerken, salonda da çok sayıda sivil polis yer aldı. Adliye karakolunda görevli polislerin dışında bazı polislerin de silahla salona girmesi tepkiye yol açtı. İzleyicilerin itirazları üzerine silahlı polisler dışarı çıktı. Ancak hâkim, sadece adliye görevlisi iki polisin güvenlik amaçlı duruşmada hazır bulunduğunu tutanak altına aldı.

GİZLİ DURUŞMA YAPILDI
2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanık polis Sezgin S. ve avukatları duruşmaya katılmadı. Sezgin S’nin mazeret bildirmesi nedeniyle 4 Kasım’da ara duruşma yapıldığı ortaya çıktı. Demirel’in avukatlarına haber verilmeden yapılan duruşmada Sezgin S, suçlamaları kabul etmedi. Sanık polis, kendisinin gözaltı aracının şoförü olduğunu belirterek, müdahale talimatı üzerine arkadaşlarına yardımcı olmak için gruba müdahale ettiğini söyledi.

İTEREK ARACA BİNDİRDİM
Sezgin S, 21 yaşındaki Merve Demirel’i gözaltına alma anını şöyle anlattı: “Yerdeki müştekinin kolundan tutup ayırmaya çalıştım. Direnmemeleri hususunda ikazda bulundum. Müştekiyi kolundan tutup araca yaklaştırdık, müşteki sol dizini aracın tampon bölgesine koyup araca binmemek için direndi, kendini aşağı doğru bırakıyordu. Önce kolundan aracın içine doğru bindirmek için zorladık, dizini dayadığı için iterek bindiremedik. Sırtından iteklemeye çalıştım, bacağından güç aldığı için yine başaramadım. Daha sonra bacağını tampondan kurtarmak amaçlı pantolon sol cep kapağı alt kısmından, pantolonunun kumaşından yakalayıp diğer yandan da sağ omzundan tutup içeriye iterek araca bindirdim.”

Sezgin S, kanunun kendisine verdiği ölçüler içinde müdahale ettiğini belirterek, suçlamaları kabul etmedi.

REDD-İ HAKİM TALEBİ
Duruşmada hakim Ali Yüksel’in vekaleti olmayan avukatların duruşma salonunu terk etmesini istemesi gerginliğe neden oldu. Hakim, vekaleti olmayan avukatlara cübbelerini çıkarttırdı. Merve Demirel’in avukatı Mehmet Refik Atalay, kendilerine haber verilmeden ara duruşma yapılmasına tepki gösterdi. Sanığı sorgulamalarının engellendiğini belirten Atalay, salondaki silahlı polislerin müvekkili üzerinde baskı yarattığını da söyledi. Aynı zamanda yetki belgesi vereceklerini söylemelerine rağmen avukatların çıkarılmak istendiğini hatırlatan Av. Atalay, tüm bu nedenlerle reddi hâkim talebinde bulundu.