Berkin Elvan davasında savcı mütalaasını açıkladı. Sanık polis Fatih Dalgalı “Bilinçli taksirle ölüme neden olmak” ile suçlanırken 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Berkin Elvan’ın öldürülmesi davasında yargılanan polis Fatih Dalgalı için 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Gezi Parkı olayları devam ederken, 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda çıkan olaylarda Berkin Elvan’ın kafasına gaz kapsülü isabet etmişti. Uzun süre hastanede tedavisi süren Berkin Elvan 269 gün sonra hayata mücadelesini kaybetti.

SANIK POLİS MÜEBBETLE YARGILANDI

Olayla ilgili iddianamede sanık polis Fatih Dalgalı “Olası kasıtla adam öldürmek” suçundan müebbet hapis talebiyle yargılandı. İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada sona yaklaşılırken savcı mütalaasını verdi.

2 YIL 8 AYDAN 3 YILA KADAR HAPİS

Savcı Dalgalı’nın ‘olası kasıtla öldürme’den değil ‘bilinçli taksirle öldürme’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Türk Ceza Kanunu’na göre bu suçlama dokuz yıla kadar hapsi öngörüyor.

İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan 19’uncu duruşmaya Elvan ailesi ve avukatları ile sanık polis Dalgalı’nın avukatları katıldı. Tutuksuz olarak yargılanan sanık Dalgalı ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla başka şehirden duruşmaya katıldı. Karar duruşma 18 Haziran’a ertelendi.