Midesinin tamamı ve yemek borusunun yarısı alınan KHK’lı hasta tutuklu Ümit Gökhasan 14 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra cezaevine gönderildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Üç yıldır Afyon Cezaevinde tutuklu bulunan Ümit Gökhasan (46), Eskişehir Osmangazi Tıp Fakültesinde midesinin tamamı ve yemek borusunun yarısı alındığı halde tekrar cezaevine gönderildi. 13 Şubat 2020’de ameliyat edilen Gökhasan, 14 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 28 Şubat’ta taburcu edildi.  Yoğun bakımdan çıkar çıkmaz önce Eskişehir Cezaevine, 11 Mart’ta da Afyon’a götürüldü.

3 AY ÖNCE TEŞHİS KONULDU

Eşi Şükran Gökhasan, “Eşime iki ay önce yemek borusu kanseri teşhisi konuldu. Doktoru bize midesinin üst kısmını, yemek borusunun alt kısmını alacağım dedi. Ameliyata girince midesinin hepsi, yemek borusunun yarısı alındı. Tümör midesine yayılmış. 10,5 saat sürdü ameliyat. Böyle zor bir ameliyattan sonra ne ara iyileşti de hemen cezaevine gönderildi” dedi.

KENDİSİNDEN HABER ALAMIYORUZ

Tedavisine Afyon Cezaevinde devam edileceği söylenen Ümit Gökhasan, bir haftadır koronavirüsü nedeniyle hapiste bekletiliyor. Eşinin kemoterapi alması gerektiğini ifade eden Şükran Gökhasan, “Ona da daha başlanmadı. Cezaevi şartları zaten sıkıntılı. Sabah 08.00’den öğlen 12.00’ye kadar su verilmiyor. Bu insan hasta. Zaten koronavirüsü sorunu var. Görüşler yasaklandı. Şu an kendisinden haber alamıyoruz. Sağlığından endişe ediyoruz ama gücümüz hiçbir şeye yetmiyor” ifadelerini kullandı.

Ümit Gökhasan’a kanser teşhisi konulmadan önce, eşiyle birlikte Afyon Cezaevinde, bir görüş gününde.

ŞİKAYETLERİ 7 AY ÖNCE BAŞLADI, TEDAVİSİ GECİKTİRİLDİ

Cezaevlerindeki birçok hasta tedavisi geciktirildiği, hızlı bir şekilde hastane ve sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı için ihmale kurban gitti. Ocak 2020’de teşhisi konulan Ümit Gökhasan’ın şikayetleri aslında 6-7 ay önce başladı. Önce Afyon Devlet Hastanesine götürüldü. Endoskopi yapıldı, parça alındı, onların sonuçlarının gelmesi beklenirken tümör yayıldı, tedaviye başlanma süreci uzadı.

Durumu ciddileşince Afyon Kocatepe Üniversite Hastanesine götürülen Ümit Gökhasan’a doktorlar ameliyat olması gerektiğini söyledi. Fakat Afyon’da mahkum odası olmadığı için Ümit Gökhasan Eskişehir Osmangazi Tıp Fakültesine sevk edildi.

VÜCUDU ÇÖKTÜ, MAMA İLE BESLENDİ

Şükran Gökhasan Eskişehir’de yapılan tedavi sürecini şöyle anlattı:

“Süreçler çok uzadığı için eşimin vücudu artık güçsüzleşmişti. Direkt ameliyata alamadılar. 15-20 gün serum, vitamin verildi, ilaç takviyesi yapıldı. Mama ile beslendi. 20-25 gün böyle bir süreç geçti. Ondan sonra ameliyat ettiler. 14 gün yoğun bakımda kaldı. O zaman gidip görmüştüm. Yoğun bakımdan onkoloji bölümüne alacaklarını, kemoterapi verileceğini söylediler. Biz döndük.

“İTİRAZ MI EDİYORSUN”

Eşimi yoğun bakımdan çıktığı gibi Eskişehir Cezaevine götürmüşler. Biz kendisini hala daha hastanede biliyoruz. Hastaneyi, orayı burayı aradım, yok dediler. Afyon Cezaevini aramak aklıma geldi. Burada dediler. Ne ara iyileşti de hemen cezaevine götürüldü diye söyledim. İtiraz mı ediyorsunuz dediler.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesindeki doktorlara tek tek eşimi göstereceklermiş. Heyet raporu çıkarsa tahliye için başvuru yapılabileceğini söylediler. Tüm bunlar kim bilir ne zaman sonuçlanacak? O kanser hastası, resmen ölüme terk ediliyor.”

KHK İLE İHRAÇ EDİLDİ

Cemaat soruşturmaları kapsamında 8 Mart 2017’de tutuklanan komiser Ümit Gökhasan, 6 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası Yargıtay tarafından onaylanan Gökhasan’ın 1 yıl bir 1 sonra denetimli serbestlikle bırakılacak. 21 yıl polis olarak görev yapan Ümit Gökhasan, son 5 yıldır komiser olarak çalışıyordu. Kasım 2016’da KHK ile ihraç edildi.

YEMEK YİYEMİYOR, BANYO YAPAMIYOR

Şükran Gökhasan, “Eşimin cezasının denetimli serbestliğe ya da ev hapsine döndürülmesini ve tedavisine dışarıda devam edilmesini istiyoruz. Eşim orada hiçbir ihtiyacını göremiyor. Geçen banyo yapmış, çok zorlanmış. E yemek yiyemiyor. Herkes çamaşırını kendi yıkıyor. Eşimin ne gücü var, nasıl yıkayacak çamaşırları” diye konuştu.

Ümit Gökhasan, son 5 yıl komiser olmak üzere 21 yıl görev yaptıktan sonra Kasım 2016’da KHK ile ihraç edildi.

Ümit Gökhasan’ın İsmail Furkan (23), Melih Tuğhan (21) ve Halit Tarık (18) adında 3 oğlu bulunuyor. İki oğlunun bu süreçte okullarını bırakmak zorunda kaldığını söyleyen Şükran Gökhasan çocuklarının hem çalıştıklarını, hem de liseyi dışarıdan okuduğunu söyledi.