İki yıl önce Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü olarak atanan Yılmaz Çiftçi, bir gece yarısı operasyonuyla aniden görevinden alındı.
BOLD – Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz Çiftçi görevinden alındı. Yerine Yunus Alkaç atandı. Çiftçi’nin bir gece yarısı aniden görevinden alındığını söyleyen HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Demek ki bizim bile bilmediğimiz birtakım skandallardan dolayı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz Çiftçi görevinden alındı. Haberiniz var mı, yok” dedi.

Cezaevlerinin yönetilemez hale geldiğini vurgulayan Gergerlioğlu, “Cezaevleri yönetilemez, yürütülemez bir halde. Başka genel müdür getir. Senin kafan ihlal doluysa, zulüm doluysa istediğin kadar genel müdür değiştir, sende bir değişiklik olmaz” ifadelerini kullandı.

“5 AYDIR BİR RAPOR NEDEN AÇIKLANMIYOR?”
Beş ay önce Gümüşhane E Tipi Cezaevinde plastik bir sandalye üzerinde ölü bulunan komiser yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu olayını da gündeme getiren Gergerlioğlu,” Hala Adalet Bakanlığı teftiş raporlarını açıklamıyor. Böyle bir rezalet olabilir mi? Tabi istifa üstüne istifa yaşanır, yenisi gelsin o da istifa eder. Beş aydır ölen bir insan hakkında bir rapor açıklanmaz mı? Bu nasıl bir skandaldır. Adalet Bakanı’nı istifaya davet ediyorum. Kendisinin yüzüne 3 kez söyledim. Mustafa Kabakçıoğlu raporu niye açıklanmıyor? İki müfettiş görevlendirdim. Açıklanacak kısa zamanda, dedi. Beş ay oldu.” diye konuştu.

“NEYİ SAKLAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?”
Gergerlioğlu şöyle devam etti: “Neyi saklamaya, üstünü örtmeye çalışıyorsunuz. Skandal ölümler bunlar. Kaçıncı skandal ölümü size soracağız. Halime Gülsu’ları, Muzaffer Özcengiz’leri, Nesrin Gençosman’ları cevaplamadınız, Mustafa Kabakçıoğlu’nu da sümenaltı etmeye çalışıyorsunuz. El insaf. hadi bir-iki ay beklersin de 5 aydır bir devlet rapor açıklayamıyor. Devlet yok ortada. Bize unutturmaya mı çalışıyorsunuz. Unutmayız. Kaç yıl önceki cinayetleri hücrede ölen insanları unutmadık, unutmayacağız. Bir gün mutlaka hukuk önünde bunların hesabını soracağız sizden. Yarın öbür gün bu iktidardan düşeceksiniz, bütün bu cinayetlerin hesabını vereceksiniz.”

YUNUS ALKAÇ KİMDİR?
1969 yılında Sivas’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Sivas’ta tamamladı. 1988 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1992 yılında mezun oldu. Avukatlık stajını tamamladıktan sonra, 1994 yılında Cumhuriyet Üniversitesi İ.İ.B.F. Kamu Yönetimi Bölümü Hukuk Bilimleri Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku alanında yüksek lisans yaptı.

1997 yılında bu görevinden ayrılarak, adli yargı hâkim-savcılık stajına başladı. Sırasıyla Solhan, Eflani, Seydişehir, Ödemiş ve Bakırköy Hâkimliği, CTE Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer Eğitim Merkezi Başkan Yardımcılığı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Üyeliği, Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer Eğitim Merkezi Başkanlığı ve CTE Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1 Kasım 2019 tarihinde Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’na atandı. 23 Ocak 2021’de ise Ceza ve Tevkiflevleri Genel Müdürlüğü görevine getirildi.