20 aydır cezaevinde bulunan hasta tutuklu Lütfi Koç’un eşi Züleyha Koç, Afyon Cezaevinde darp edilen eşinin sağlık durumundan çok endişelendiğini söyledi.

BOLD – On gün önce Afyon Cezaevinde darp edilen hasta tutuklu Lütfi Koç, Afyon Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Yazdığı dilekçenin cezaevi yönetimi tarafından savcılığa gönderilip gönderilmeyeceğinden emin olamayan Koç, dilekçe metnini eşine haftalık telefon görüşmesinde okudu. Başına gelenleri ayrıntılı bir şekilde anlatan Koç, eşinden milletvekillerine, insan haklarına komisyonlarına, gazetecilere ve uluslararası kuruluşlara ulaşmasını istedi.

“BİR GARDİYAN ÖLDÜRESİYE VURDU”

Züleyha Koç, bunun üzerine Twitter’da LütfiKoçun ÇığlığınıDuyun etiketi açarak eşinin başına gelenleri paylaştı. Bir video mesaj hazırlayan Züleyha Koç, şunları dile getirdi:

“20 aydır tutuklu eşim Lütfi Koç, 18 Aralık’ta Menemen’den Afyon Cezaevine sevk edildi. Cezaevine girer girmez de darp edildi. Ben darp edildiğini telefon görüşünce bana söyleyince öğrendim. ‘Gelir gelmez burada çok şiddetli dayak yedim. Bütün gardiyanlar üzerime geldi. Bir tanesi öldüresiye saldırdı. Vurdu, dövdü. Yumruklar attı. Gözüm kan çanağı oldu. Şu anda hala gözüm ağrıyor. Kasık fıtığım ve şişlik artı. Kameraların önünde beni darp etti. Kayıtları da var. Nasıl ama böyle hınca hınç. Afyon Savcılığına suç duyurusunda bulundum’ dedi.”

“YÜRÜYEMEDİĞİMİ GÖRDÜKLERİ HALDE…”

Eşine neden darp edildiğini soran Züleyha Koç şöyle devam etti: “Doktor muayenesinden sonra olmuş her şey. ‘Doktor geldi, muayene etti. Kasık fıtığını gösterdim. Beyindeki felçleri söyledim, kistleri söyledim. Yürüyemiyorum zaten. Bir gardiyan sandalye getirdi oturmam için. Yürüyemediğimi herkes görüyor. Eşyalarımı koyduğum bir çuval vardı. 20-30 kilo. Gardiyan bunu götür diye nasıl bağırıyor, yıktı ortalığı. Götüremem, ayakta duramıyorum dedim. Başladı vurmaya’ dedi.”

Eşinin sağlığından ve durumundan endişelendiğini ifade eden Koç, bu sabah görümcesinin eşini ziyarete gittiğini ve Lütfi Koç’un “Burada başıma kötü şeyler gelecek” dediğini de aktardı.