Oğlu 1 yaşındayken tutuklanıp hapse gönderilen ve koğuşta iki kez şeker komasına giren ev hanımı Züleyha Doğru, yaklaşık iki ay önce tekrar tutuklandı. Doğru’nun eşi de 32 aydır tutuklu.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Cezaevlerinden gelen ölüm haberleri mahpus yakınlarını gün geçtikçe daha çok endişelendiriyor. 2,5 ay önce tutuklanıp Iğdır Cezaevine konulan Züleyha Doğru, daha önce cezaevinde iki kez şeker komasına giren bir hasta.

Iğdır Cezaevinde aynı soruşturmadan başka tutuklu bulunmadığı için koğuşta tek başına kalan Doğru’nun ailesi, yüksek şeker hastası kızlarının başına bir şey gelmesinden korkuyor.

ANNE SÜTÜNÜ LAVABOYA DÖKMEK ZORUNDA KALDI

31 yaşındaki ev hanımı Züleyha Doğru ve eşi Orhan Doğru 5 yıl önce evlendiler. Isparta’da yaşıyorlardı. Bir oğulları dünyaya geldi. Züleyha Doğru, Cemaat soruşturmaları kapsamında 18 Mayıs 2018’de tutuklanıp Isparta Cezaevine gönderildi. Oğlu Hasan o zaman daha 2,5 yaşındaydı. Yaşadığı sıkıntı, üzüntü ve gördüğü psikolojik baskı nedeniyle koğuşta iki kez şeker komasına giren Züleyha Doğru, anne sütünü lavaboya dökmek zorunda kaldı.

HAPİSTEN ÇIKAR ÇIKMAZ AMELİYAT OLDU

Eşi Orhan Doğru 13 Haziran 2018’de tutuklandıktan 15 gün sonra tahliye edilen Züleyha Doğru hapisten çıkar çıkmaz ameliyat oldu. Oğlunun içmesi gereken sütü lavaboya sağdığı için göğsünde kitle oluşmuştu. Dini sohbetlere ve gezilere birlikte katıldıklarını söyleyen tanık ifadeleri ve Bylock kullandıkları iddiası tutuklanan Züleyha Doğru’ya 8,5 yıl, eşine ise 10 yıl ceza verildi.

ANNE IĞDIR’DA, BABA ISPARTA’DA TUTUKLU

Geçirdiği hastalıklar nedeniyle Iğdır’da ikamet eden kayınvalidesinin yanına taşınan Züleyha Doğru, cezası Yargıtay tarafından onaylandığı için 10 Kasım 2020’de tekrar tutuklandı ve Iğdır Cezaevine gönderildi. Cezası Yargıtay tarafından bozulan Orhan Doğru ise o günden beri aynı cezaevinde tutuklu. Anne Türkiye’nin bir köşesinde, baba diğer köşesinde, yine ortada kalan bir çocuk, yine paramparça bir aile…

Anne ve babasından ayrı bırakılan ve Iğdır’da babaannesiyle birlikte yaşamak zorunda bırakılan Hasan, 17 Şubat’ta 5 yaşına girecek.