Cumartesi Annelerinin 766’ıncı haftasında Nihat Aydoğan’ın akıbeti soruldu. Anneler Tahir Elçi’nin faillerinin açığa çıkarılmasını istedi.

Cumartesi Anneleri eyleminde konuşan kayıp Nihat Aydoğan’ın kızı Necbir Aydoğan, “4 yıl önce babamın katledilişini Galatasaray Meydanı’nda kınarken, aynı saat içinde Tarih Elçi’nin katledildiği haberi geldi. Babamın ve Tahir Elçi’nin faillerinin açığa çıkarılmasını istiyorum” dedi.

Kayıpların akıbetini sormak ve faillerinin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 766’ncı haftasında Galatasaray Meydanı’nda buluşmak isteyen Cumartesi Anneleri polis ablukasına alınan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta eylemlerini gerçekleştirdi.

“ÇEYREK ASIRDIR SORUYURUZ”
Bu hafta 30 Kasım 1994 tarihinde Midyat’ta kaldığı evde basılarak gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan Nihat Aydoğan’ın akıbeti soruldu. Bu haftaki açıklamayı 19 Ekim 1995’te gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun yaptı. Çeyrek asırdır Nihat Aydoğan’ın akıbetini sorduklarını söyleyen Tosun, insan haklarına dayalı siyasetin, hukukun üstünlüğüne dayalı yargının olmayışı; Türkiye’nin en temel sorunlarını çözümsüz bıraktığını söyledi. Hukukun üstünlüğüne dayalı yargı sistemi taleplerini yineleyen Tosun, “Bizler 766 haftadır devleti yönetenlere sesleniyoruz. Bizim hakikate ve adalete ulaşma hakkımız, siz yokmuş gibi davrandığınız için yok olmaz. Haklarımızı tanımak ve hayata geçirmekle mükellefsiniz. Gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin akıbetlerinin açığa çıkarılması ve adaletin sağlanması için yürüttüğümüz mücadele meşrudur. İddia ve taleplerimiz siyasal ahlak çağrısıdır. İnsan olma ve yurttaş olma sorumluluğunuzla hakikatten, hukuktan adaletten yana taraf olmalısınız” dedi.

25 yıldır Aydoğan ailesinin resmi kurumlara yaptığı başvuruların sonuçsuz kaldığını dile getiren Tosun, etkin bir soruşturma başlatılması çağrılarının ise karşılık bulmadığını ifade etti. Tosun, “Gözaltında kaybedilişinin 25’inci yılında iktidarı, adli ve idari makamları göreve çağırıyoruz. Aydoğan dosyasındaki cezasızlık son bulsun. Aydoğan’ın akıbeti açıklansın. Nihat Aydoğan’ın kaybedilmesine neden olanlar adil bir biçimde yargılansın” diye seslendi.

“BABAMI HİÇ GÖRMEDİM”
Ardından söz alan Nihat Aydoğan’ın kızı Necbir Aydoğan, babasını hiç görmediğini ve bir mezarının olmasını istedi. Aydoğan, “4 yıl önce babamın katledilişini Galatasaray Meydanı’nda kınarken, aynı saat içinde Tarih Elçi’nin katledildiği haberi geldi. Buradan da Tahir Elçiyi sevgiyle anıyorum. Babamın ve Tahir Elçi’nin faillerinin açığa çıkarılmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Eylemde, 4 yıl önce katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve 26 yıl önce katledilen avukat Şevket Epözdemir anıldı.
“YASAK KARARI HUKUK DIŞIDIR”
Galatasaray Meydanı’nın kayıp yakınlarına 67 haftadır yasaklandığını hatırlatan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın aldığı yasaklama kararının hukuki olmadığının altını çizdi. Yasaklamaya karşı İstanbul İdare Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunduklarını ancak henüz karar verilmediğini aktaran Türkdoğan, “Bu davanın bir an önce sonuçlanmasını istiyoruz. Aynı zamanda gösteri hakkımızı etkili bir şekilde kullanmak için yürüttüğümüz hukuk mücadelesi devam edecek” şeklinde konuştu. Açıklamalar ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi. (İstanbul/EVRENSEL)