Denizli’de tutuklu biyoloji öğretmeni Zeynep Türkan’ın yumurtalığında 15 santim büyüklüğünde kist oluştu. Acil ameliyat olması gerekiyor. Türkan’ın annesi, “Kızım hapse girdiğinde hiçbir şeyi yoktu” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Evlilik hazırlığı yaparken tutuklanıp Denizli T Tipi Cezaevine gönderilen biyoloji öğretmeni Zeynep Türkan’ın yumurtalığında kist oluştu. 5 aylık hamileymiş gibi görünen Türkan’a doktor, kistin hemen alınması gerektiğini ve riskli bir ameliyat olacağını söyledi. 29 yaşındaki genç kızın anne olamama ihtimali bulunuyor.

ÇIPLAK ARAMAYA MARUZ KALDI

Manisa’da özel bir yurdun müdürlüğünü yaptığı için Cemaat soruşturmaları kapsamında 28 Ekim 2016’da gözaltına alınan Türkan, 20 gün kaldığı gözaltında çıplak aramaya maruz kaldı. Yaşadığı bu olaydan çok etkilenen, annesinin ifadesiyle “bunu nasıl yaparlar diye çıldıran” Türkan, iki yıl önce hapiste hastalandı. Koğuşta bayılınca hastaneye kaldırılan Türkan’ın yumurtalığında kist teşhis edildi. O günden beri hapishane koşullarında iyi bir sağlık hizmeti alamadığı için kistin boyutu gün geçtikte büyüdü. Şu an 15 santim olmuş durumda.

Zeynep Türkan’ın kistten dolayı karnında oluşan şişkinlik 6 Mart 2020’de yapılan son görüşte çekilen bu fotoğrafta belirgin bir şekilde görülüyor. Zeynep Türkan annesi Reyhan Koca: “Kızımı dört aydır da görmedik. Telefon görüşünde karnım daha da büyüdü anne dedi.”

İKİ KEZ KURULA ÇIKTI

İki kez kurula çıkan Türkan’ın ceza infaz talebi, heyetin verdiği ‘ameliyata gerek yok’ raporları nedeniyle reddedildi. En son 9 Haziran 2020’de doktora görünen Türkan’ın ameliyat olması gerekiyor. Bold Medya’ya konuşan Zeynep Türkan’ın annesi Reyhan Koca, “Kızım hapse girdiğinde hiçbir şeyi yoktu. Sıkıntıdan hastalandı. Zayıflıyor orada ama karnım hiç erimiyor anne diyor. Doktor derhal alınması lazım dedi, ameliyat riskliymiş. Rahmi de alınması gerektiği söylendi. Kızım ben daha evlenmedim diyor. Biz üzülmeyelim diye pek bir şey de anlatmıyor. 20 gün gözaltında tuttular kızımı. Kapalı spor salonunda taşlarda yattı. Çıplak arama yaptılar. Kızım çıldırmıştı bunu yaparsınız diye.” ifadelerini kullandı.

Zeynep Türkan annesiyle birlikte bir görüş gününde, Denizli T Tipi Cezaevi, 6 Mart 2020.

“BENİM KIZIM HARF ÖĞRETTİ ÖĞRENCİLERİNE”

Reyhan Koca, kızının tutuklanmasındaki sebeplere de inanamadığını belirtti: “Yurdun muhasebecisi adını verdiği için tutukladılar kızımı. 150 öğrencisi vardı, yanlış hatırlamıyorsam. Çocukların aileleri tabi ki Zeynep’e telefon ediyordu. Çocuğum geldi mi, gelmedi mi diye. ‘Bu adam seni niye aradı’ diye soruyorlar ifadesinde. Bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum diyorlar. Benim çocuğum harf öğretti öğrencilerine. Başka bir şey değil. Bylock dökümünü verdiler bize. ‘Kermese gidiyoruz, orada Kuran okuyacağız, burada kısır yiyeceğiz’, konuşmaları bu şekilde. Biz Bylock maylok kabul etmiyoruz. Kızımın hiçbir günahı, suçu yok.”

“BUNU NASIL YAPARLAR DİYE ÇILDIRMIŞTI”

Hastanelere kelepçe ile götürülen tutuklu hastaların yaşadığı sorunlardan biri de bazı doktorların muayene sırasında insanlara ‘hasta’ değil ‘suçlu’ gibi davranması. Zeynep Türkan da benzer tavırlarla karşılaştı. Reyhan Koca’nın verdiği bilgiye göre genç kız bir doktorun, “Sana rapor yazayım da git yine suç işle gel” ithamlarına maruz kaldı.

DOSYASI YARGITAY’DA

Ekim 2016’da nişanlanan Zeynep Türkan’ın nişanlısıyla görüşebilmek için cezaevindeyken resmi nikahı kıyıldı. 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Türkan’ın dosyası  Yargıtay tarafından onaylandı.

EN SON 9 HAZİRAN 2020’DE DOKTORA GÖRÜNEN ZEYNEP TÜRKAN’A VERİLEN HASTANE RAPORLARI