Edirne F Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini protesto ettikleri için siyasi tutsak Fikret Kara’nın gardiyanlar tarafından işkence edilip kaburgalarının kırıldığı ve yine tutsaklardan Barış Aras, İleri Kızıkaltun, Ayberk Demirdöğen’in ise, domuz bağı yapılarak süngerli odaya kapatıldığı iddia edildi.

İşkenceci ‘tanıdık’

Özgürlükçü Demokrasi’den Zeynep Kuray’ın haberine göre, işkence edilerek kaburgaları kırılan Kara’nın annesi Naime Emlik Kara, oğlunun ve diğer tutsakların uğradığı işkenceyi anlattı. Kara, daha önce Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde yaşanan işkenceler ile birçok kez gündeme gelen Haydar Ali Ak’ın Edirne F Tipi Cezaevi’ne müdür olarak atanmasıyla siyasi tutsaklara yönelik işkence ve eziyetlerin arttığına dikkat çekti.

‘Tek tip’ ringler kullanılıyor!

2000’deki ölüm oruçları sonrası Wernicke-Korsakoff hastası olan oğlunun 30 Ağustos 2016’da Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğini belirten Kara, cezaevinde özellikle 15 Temmuz sonrası işkencenin arttığına vurgu yaptı. Tutsakların 24 saat kamera ile izlendiğini belirten Kara, tutsakların yapılan tacizi protesto ettiğinde ise, işkenceye maruz kaldığını belirtti. Gazetemiz dahil, Evrensel, BirGün gibi birçok gazetenin verilmediğini belirten Kara, “Hücre şeklinde bölmelere ayrılan yeni ring araçlarıyla tutsaklar sindirilmek isteniyor. Bu araçlarda kafese benzer tek kişilik bölmelerde, elleri kelepçeli şekilde tutulan tutsaklar, hareket edemiyor, nefes alamıyor. Çocuklarımız bu ringleri kabul etmedikleri için de artık ne mahkemeye gidip savunma yapabiliyor, ne de hastaneye sevk edilmek isteniyor. Bu durum en çok da hasta tutsakları etkiliyor” diye konuştu.

Şüpheli Bilgileri

Ali Haydar Ak’in profil fotoğrafı
İl: Edirne
Mesleği: F Tipi Cezaevi Müdürü
Şüpheli No: 173