İsveç’te bir grup milletvekili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Savunma Bakanı Fikri ışık ve eski Savunma Bakanı İsmet Yılmaz hakkında “soykırım, insanlık ve savaş suçları”ndan soruşturma açılması için Stockholm Uluslararası Savcılığına başvuruda bulundu. Hakkında suç duyurusunda bulunan yetkililerin ülkeye gelmeleri halinde yargılanmaları talep edildi.

Evrensel’den Murat Kuseyri’nin haberine göre suç duyurusunda hükümet yetkililerinin Temmuz 2015-Aralık 2016 tarihleri arasında Şırnak, Cizre, Silopi ve Sur’da yaşanan ölüm ve yıkımlardan sorumlu oldukları öne sürüldü. Birleşmiş Milletler, Uluslararası Af Örgütü, Mazlum-Der ve İnsan Hakları Derneği’nin yayımladığı raporlar, ölüm ve yıkımlardan sonra çekilen resimler de kanıt olarak sunuldu.

Saddam’ın mahkumiyeti örnek gösterildi

Cizre’de yaşananlar ile Saddam Hüseyin’in 1982 yılında Dujail’de gerçekleştirdiği katliam arasında benzerlikler bulunduğunu savunan İsveçli milletvekilleri, “Irak mahkemesi Saddam Hüseyin’i bu suçtan dolayı soykırım suçu işlemekten mahkum etti” diyerek Erdoğan ve hükümet yetkililerinin Cizre’de işledikleri suçların daha kapsamlı olduğu ileri sürüldü. Başvuru dilekçesinde, “Adı geçen örgütlerin raporlarında belirtilen Türk devleti/hükümetinin Kürtlere yönelik işlediği suçlar bizlere göre soykırım, insanlık ve savaş suçudur” denildi.

‘Yargı karşısına çıkarılsınlar’

İsveçli vekiller, işlenen suçlardan sorumlu olan tüm bu yetkililerin İsveç’e gelmeleri durumunda gözaltına alınarak yargı karşısına çıkarılmasını talep ettiler.

Savcılığa verilen suç duyurusunun altında Çevre Partisi Yeşiller Milletvekilleri Annika Lillemets, Valter Mutt, Carl Schlyter ve Jabar Karim Amin ile Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh’in imzaları bulunuyor.

Suç duyurusunda bulunan İsveçli Milletvekilleri:

Annika Lillemets; 1962 doğumlu olan Lillements İşveç Parlamentosu’nda 2010 yılından bu yana Yeşiller Partisi’nden milletvekili olarak görev yapmaktadır.

Telefon: 08-7865812
E-posta: [email protected]

Valter Mutt; 1955 doğumludur. 2010 yılından bu yana Çevre Partisi’nden milletvekili olarak görev yapmaktadır.

E-posta: [email protected]
Telefon: 070-818 33 63

Carl Schlyter; 1968 doğumludur. 2014 yılından bu yana İşveç Parlamentosu’nda Yeşiller Partisi’nde milletvekili olarak görev yapmaktadır. 2004 – 2014 yılları arasında Avrupa Parlamentosu’nda vekillik görevinde bulunmuştur.

Telefon: 08-7864198
E-posta: [email protected]

Jabar Karim Amin; 1959 yılında Irak’ta doğmuştur, Kürt asıllıdır. İşveç Parlamentosu’nda Yeşiller Partisi’nde milletvekili olarak görev yapmaktadır.

Telefon: 08-7866430
E-posta: [email protected]

Amineh Kakabaveh, Kürt asıllı (İran) siyasetçi 2008 yılından bu yana İşveç Parlamentosu’nda Yeşiller Partisi’nde milletvekili olarak görev yapmaktadır.

Telefon: 08-7865546
E-posta: [email protected]