Almanya’da eski Suriye Devlet Güvenli Teşkilatı soruşturma şefi Anwar Raslan, Esad rejiminde işkence yaptığı iddiasıyla mahkeme karşısına çıktı.  

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine mensup bir kişi dünyada ilk defa yaptığı işkenceler nedeniyle hakim karşısına çıktı. Almanya’da görülen tarihi davada Suriye Devlet Güvenli Teşkilatı soruşturma eski şefi Anwar Raslan ile birlikte Eyad Alghareib adında başka bir şüpheli daha yargılanıyor. 

Almanya’nın Koblenz kentinde görülen davada Suriye Devlet Güvenli Teşkilatı soruşturma şefi olarak görev yapan Anwar Raslan’ın ‘insanlığa karşı’ suçlar işlediği belirtildi. Dava dosyasında, Raslan’ın en az 4 bin kişiye işkence yapılan ve 58 kişinin öldürüldüğü bir organizasyonda önemli görevler yaptığı iddia edildi. 

İŞKENCEYİ YAŞAYANLAR İFADE VERDİ 

İddia dosyası, Federal Savcılık ve başta “Uluslararası adalet ve hesap verme zorunluğu Komisyonu” (CIJA) olmak üzere birçok sivil toplum örgütünün, işkencelerden kurtulanların ifadeleri ile oluşturuldu. Dosyada işkencelerin ve insanlık dışı muamelelerin hangi hiyerarşik düzen içinde yapıldığı ayrıntıları ile belirtildi. 

YALANLAMADI, ‘SORUMLU DEĞİLİM’ DEDİ 

Raslan, avukatları aracılığı ile verdiği ifadesinde işkence iddialarını yalanlamazken, bu suçlarda kendi sorumluluğunun olmadığını söyledi. Raslan, Mart 2011 tarihinde araştırma komisyonunun başına getirildiğini ve tutuklanan kişileri serbest bırakmaya çalıştığını belirti. Raslan, bunun üzerine bu görevden alındığını iddia etti.

İddia dosyasında Raslan’ın da içinde bulunduğu birimin hiyerarşik yapısının işkence organizasyonu hakkında gerçek resmi yansıtmadığı, bu hiyerarşinin içinde bulunan 40. Daire’nin gerçek güçü elinde bulundurduğu ve bu dairenin başında ise Esad’in kuzeni Hafez Makhlouf’un bulundu ifade ediliyor. Makhlouf’a herhangi bir kısıtlama getirmeye ya da eleştirmeye kimsenin cesaret edemediği bildirildi. 

Raslan, bu yapıda sayıları çok az olan Alevi olmayan subaylardan biri. Raslan’ın doğduğu Humus yakınlarındaki Houla Suriye’deki rejim karşıtlarının merkezi olarak biliniyor. Bu durumun Raslan’ın rejim açısından genel şüpheli konumuna düşürdüğü belirtildi. 

BİZZAT İŞKENCE ETMEDİ AMA… 

Fakat Almanya’da açılan dava, işkenceleri yapanlardan çok gerçek sorumluları bulmaya yönelik. Bu davayla birlikte işkence eden, kurşun sıkan, emirleri verenlerden ziyade gerçek sorumlular bulunmak isteniyor. Hem iddia hem savunma makamı Raslan’ın bizzat işkence edip insan öldürmediği konusunda hemfikir. 

İddia dosyasında Raslan’ın, hiyerarşide yer almış olmasının yargılandığı vurgulandı. 

Ancak Raslan da bu suçlamayı reddediyor. Kendisinin 2012 yılında rejimden ayrılarak muhaliflerin safına geçtiğini, devlet hiyerarşisinde etkin olarak yer almadığını öne sürüyor. Davada ayrıca Eyad Alghareib adında başka bir şüpheli daha yargılanıyor.