Güvenlik amirinin esrarengiz ölümü! ‘Kendi gözlerimle gördüm’
Esenyurt Polis Merkezi’nde güvenlik amiri Birol Yıldırım’ın şüpheli ölümüne dair Milliyet’e konuşan Yıldırım ailesinin avukatı, “Büyük bir ihtimalle avukat görüşme odasında darp edildi. Darp edildiğini de kendi gözlerimle gördüm.” dedi.

Birol Yıldırım’ın, resmi açıklamada belirtildiği gibi bekleme odasında değil ters kelepçe vurularak konulduğu kamera bulunmayan karakol mutfağında hayatını kaybettiği belirlendi.

TERS KELEPÇELENDİ

Esenyurt’taki N Towers isimli sitenin güvenlik amiri Birol Yıldırım (42), cumartesi gecesi sitedeki kafenin işletmecisi ve Zeytinburnu ilçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuruyla tartışan 2 güvenlikçinin götürüldüğü Esenyurt Polis Merkezi’ne gitti.

Önce karakola alınmayan Yıldırım, karakol amiriyle yaşadığı tartışmanın ardından 2 polis tarafından ters kelepçe takılarak karakola sokuldu. Nezarethane veya bekleme salonu yerine güvenlik kamerasının bulunmadığı mutfağa götürülen Yıldırım, burada geçirdiği yaklaşık 1 saatin ardından fenalaşarak hayatını kaybetti. Görgü tanıklarının iddiasına göre Yıldırım, fenalaştığı esnada panikle karakolun kapısına çıkan karakol amiri de, kapıda bekleyenlere; “Az önce Birol Yıldırım’ın bana hakaret ve küfür ettiğini duydunuz” değil mi diye bağırdı.

Yıldırım’ın ailesi, darp iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunurken, Emniyet Müdürlüğü de ölüme ilişkin adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

‘NABIZ ALAMIYORUM’

Ailenin avukatı Hüseyin Tuzcu ise Milliyet’e şunları aktardı:

“İçeride yaklaşık 1 saat kaldıktan sonra bir kadın sesi duyuluyor, ‘Nabız alamıyorum’ diye. Bu sesten sonra da ambulans geliyor ve 45 dakika polis merkezinde bekledikten sonra ayrılıyor. 1.5 saat sonra da kapıdakilere, Yıldırım’ın öldüğüne dair bilgi geliyor. Normalde ölüm saati gece 01.30 ancak saat 04.00’te öldüğü bilgisi veriliyor. Büyük ihtimalle avukat görüşme odasında darp edildi ve oradaki kanları temizlemek için kimseye haber vermediler. Darp edildiğini kendi gözlerimle gördüm. Gasilhaneye girdim Birol Beyi haşat etmişler, burnunu kırmışlar. Fotoğraflarını çektim. Çünkü, yarın raporda büyük ihtimalle ‘darp yoktur’ denilecektir.”