Eski Tübitak mühendisi Şaban Koçal 16 gün kaldığı gözaltında şahit olduğu işkenceleri anlattı.

Koçal, çalışma arkadaşlarından birinin kendisi ile birlikte 16 kişinin “Bunlar Cemaatçidir” diye ismini verdiğini ve akabinde gözaltına alındığını belirtti. 16 gün kaldığı gözaltında kaldığı süre boyunca şahit olduğu işkenceleri canlı yayında anlattı:

“Polisler dizinde platin olan bir arkaşımızı zorla dizleri üzerine çökertip copla darp ettiler.
Zorla çırılçıplak soyundurulan arkdaşlarımız copla tecavüze uğdadı. Polisler insanlık onurunu zedeleyen her kötü muameleyi yaptılar.

İşkencelere rağmen itirafçı olmayı kabul etmeyen bir arkadaşım eşinin buraya getirilip aynı muamelenin ona yapılacağı, sonrasında 3,5 yaşındaki çocuğunun Çocuk Esirgeme Yurduna verileceği ve çocuğunun kötü yola düşeceği ile tehdit edildi.

Arkadaşımın psiklojisi çok kötü durumdaydı. Sürekli ağlıyor ve lütfen kızıma sahip çıkın diye yalvarıyordu. Kaldığımız yerde geceleri 1,5’tan sonra işkence seslerini duyardık. Gözü patlatılan, darp edilen onlarca kişi vardı. Polisler mahkemede işkence izlerinin görülmemesi için mahkeme öncesi gözaltındakilere makyaj yapıyorlardı. Gözaltında kaldığımız süre boyunca tek duamız, uğradığımız işkenceler sonrası masum insanlara zarar verecek bir iftira yapmadan burdan kurtulup cezaevine gitmekti.”