Yugoslavya eski UCM savcısı Özel Lübnan Tribunalı savunma avukatı Thomas Hannis

Hollanda’nın Den Haag (Lahaye) kentinde “Türkiye’nin Güneydoğu’sunda İnsanlığa Karşı Suçlar ve Savaş Suçları 2015-2016 ve Mağdurların Adalete Erişimi” adıyla düzenlenen uluslararası konferansın ikinci gününde “AİHM içtihatları, savaş suçları ve insanlığa karşı suçların soruşturulması” konuları ele alındı.

Yugoslavya eski UCM savcısı Özel Lübnan Tribunalı savunma avukatı Thomas Hannis konuşmasında  işkence suçlarında Emir Komuta zincirinin ortaya çıkartılmasının önemini vurguladı.

Thomas Hannis, devlet denilen önemli bir örgütün başındaki kişilerin yargılanmasını sağlamanın çok önemli olduğunu belirterek, “Bu kişilerin yargılanmasını sağlamak için özellikle işlenen suçların emir komuta zinciri içerisinde yapıldığı gösterebilmek ve en alt halkasından üst halkasına kadar gidecek bir süreçte delillerin toplanılmasını sağlamak gerekiyor. Bir uyuşturucu satıcısına dava açmak kolay ama burada bir devlet başkanı, askeri yetkililer var. Mesele sadece emirleri uygulayanlar değil verenlere de ulaşmak bunun için de uygulayanlarda başlamak gerekebilir” şeklinde konuştu.