Halkın Hukuk Bürosu’nun Twitter hesabından yapılan videolu yayında, Gazi Mahallesi’nde kaçırılarak, Gazi Karakolunda işkence gören üç kişi başından geçenleri anlattı.

Gözaltında alındıktan sonra götürüldükleri Gazi Karakolu’nda sistametik işkence gördüklerini belirten mağdurlar, 90’ların toroslarının şimdi de transporter olarak geri döndüğünü ifade etti.

İşkence sırasında bir kişinin de belinin kırıldığı ve hastane ile savcılıkta bunun üzerinin örtüldüğü aktarıldı. İşkencelerin ise hasar bırakmaya ve kemik kırmaya yönelik olduğu aktarıldı.

5 Ocak 2020 Pazar günü Gazi Mahallesi’nde kaçırılarak gözaltına alınan Deniz Aydın’ın karakola girdiklerinde polisleri ‘inmezseniz kemiklerinizi kırarız’ diye bağırdıklarını aktararak şunları söyledi: “Biz ne olduğunu dahi bilmediğimizi için araçtan inmedik, onlar da bizi üç kat merdiveni sürükleye sürükleye çıkardılar. Gazi Karakolu’nun üçüncü katında bir oda bölme gibi bir yer var. Ayrıca çelik kapısı olan dıştan zili olan bir yer burası. Buradan bizi ters kelepçeli olarak yüzüstü attılar sonra kaba dayak başladı.Odada 15-20 kişi vardı. Yüzlerini göremedik, bakmak yasaktı. Yüzümüzü çevirdiğimiz anda tekme ya da botlarıyla vuruyorlardı.”

‘Belim kırıldı, hastane ve savcılık olayı kapattı’
İşkence sonrası beli kırılan bir mağdur ise olayın hastanede ve savcılıkta nasıl kapatıldığını anlattı: “Ben önce polis doktorun odasına girdi. Sonra ben doktora çıktık bana göz ucuyla baktı, bir film bile çekmedi. Doktor işkencelerle iş birliği yaptı. Aynı şekilde çıkarıldığım savcılıkta anlatmama rağmen bu meseleye girmedi. Bana başka sorular sordu. İşkence meselesini konuşmadı. Ben bunu 3 ay önce yaşadım hala belimde çelik korse var ve tam olarak iyileşemedim. Bizi iş görmez duruma çıkarmaya çalışıyor. Birçok arkadaşıma aynı şeyleri yaptılar.”

‘Böbrek sıkma işkencesi yaptılar’
Başka bir mağdurda yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bana böbrek sıkma işkencesi yapıldı. Bu iç organlara yönelik bir işkence. Tam işkencenin eğitimini almışlar. Bunu yapanlar acizdir, korkaktır.”