Daha önce 14 ay hapis yatan avukat Zeki Utlu, cezası onaylandığı için tutuklanıp tekrar hapse gönderildi. Eşinin ileri derecede görme bozukluğu olduğunu söyleyen Feyzanur Utlu, “İçeride gün ışığı görmediği için durumu kötüye gidiyor. Oğlum her gece babasının fotoğrafını öpüp yatıyor” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan 30 yaşındaki avukat Zeki Utlu, 17 Haziran’da tutuklandı. Hatay Barosu tarafından stajyer avukatlığı kabul edilmediği için ticaret ve hamallık yaparak ailesini geçindiren genç avukat, cezası onaylanınca tekrar hapse gönderildi.

15 aylık bir bebekleri olduğunu ifade eden Feyzanur Utlu, “Hatay Barosu 3 yıl stajyerliğini kabul etmedi, eşim tekrar başvurmuştu, sonucunu beklerken bu gelişme oldu. Zor günlerimiz hiç bitmedi. Eşimin göz sağlığı da bozuluyor. Oğlum her gece babasının fotoğrafını öpüp yatıyor. Onun geleceğinden ikimiz de endişeliyiz.” diye konuştu.

GÖZLÜK NUMARASI HAPİSTE 7.6 OLDU

42 ay İskenderun Kapalı Cezaevinde kalacak olan Utlu, ileri derece miyop. Daha önce de 14 ay cezaevinde kalan Utlu, o süreçte 7 olan gözlük numarası 7.6’ya çıktı. Feyzanur Utlu’nun verdiği bilgiye göre, eşinin göz bozukluğu cezaevinin ortamı nedeniyle gittikçe ilerliyor.

Feyzanur Utlu, “İçeride gün ışığı görmediği için durumu kötüye gidiyor. Çocukluğundan bu yana gözlerinde şaşılık var. Öğrenciyken tedavi olmuştu. Ama son yıllarda çok stres yaşadığımız için göz kendini zorluyor. En son görüşe gittiğimde fark ettim, bir gözü tamamen başka tarafa bakıyor. Ve bu durum ışıksız kaldığı bir ortamda daha da ilerliyor.” dedi.

BALAYINDA TUTUKLANDI

Feyzanur-Zeki Utlu çifti 29 Ocak 2017’de evlendiler. Balayı için Nevşehir’e gittiler. Zeki Utlu bir gün sonra gözaltına alındı. Stajyer avukatken öğrenci evlerinde kaldığı ve öğrencilerle ilgilendiği iddiasıyla Utlu’nun da dahil olduğu 48 kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

Nevşehir’den Ankara’ya getirilen Utlu, 3 Şubat 2017’de tutuklandı. 14 ay Kırıkkale Keskin Cezaevinde kaldı. Henüz yeni evli olan Feyzanur Utlu, evini dağıtmak zorunda kaldı. Utlu, “Biz İskenderun’dayız. Kırıkkale’den önce eşim bir ay Sincan’da kaldı. Buradan Ankara’ya git gel yapıyorduk. Kayınpederim görüş dönüşünde kalp krizi geçirdi. Eşim gelince kayınvalidemin terasında yaşadık. Zor günlerdi.” dedi.

Öğrencilerle ilgilendiği, Bylock kullandığı iddialarıyla ve tanık ifadelerine dayanılarak 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Zeki Utlu, Şubat 2018’de tahliye oldu. Üç gün sonra ise eşini gözaltına alındılar. Bylock’ta eşiyle yaptığı konuşmalar nedeniyle tutuklanan ve 3 ay Hatay Yayladağı Cezaevinde kalan Feyzanur Utlu, 24 Mayıs 2018’de tahliye edildi.

“KOĞUŞTAKİLER SANA NE OLDU, DEDİ”

Hapisteyken bir kere hastaneye giden Feyzanur Utlu, bin pişman olduğunu söylüyor. Hasta tutukluların doktora neden gitmek istemediklerini çok iyi anladığını belirten Utlu, “Çok şükür temiz çıktı sonuçlar ama gider gelirken çok zorlandım. Eline kelepçelerin takılması, boş bir alanda adının bağırılması, geri dönerken adlilerle dönüyorsun. Küfredilen bir ortam. Geldiğimde dudağımda uçuk çıkmış, rengim sararmıştı. Arkadaşlar bana ‘Sana ne oldu?’ dedi. Muayene süreci de zordu. Kadın komutan, gardiyan başımda, doktor var. Herkesin gözü önünde muayene. Keşke gitmeseydim dedim. O noktaya geldim.” diye konuştu.