Şırnak’ta 3 Ekim 2015 gecesi öldürülen ve ardından bedeni akrep tipi zırhlı araç ardından sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in ölümüne ilişkin soruşturmada 4 yıldır ilerleme kaydedilmedi.

Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde, 3 Ekim 2015 tarihinde yaralı bir halde bedeni zırhlı araca bağlanıp sürüklenerek öldürülen Hacı Lokman Birlik’in (24) ölümünün üzerinden 4 yıl geçti. Ancak, “insanlık yerde sürükleniyor” şeklinde anılan ve kamuoyunda büyük bir tepkiye neden olan olaya ilişkin Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma halen tamamlanmadı. Soruşturma kapsamında bugüne kadar sadece bazı polislerin şüpheli sıfatıyla ifadeleri alındı.

TUTANAKTA CENAZENİN SÜRÜKLENDİĞİ GİZLENDİ
Olay günü yaralandıktan sonra zırhlı aracın arkasında sürüklenen Birlik’in bedeni, o dönem hastaneye götürülmek yerine, kent merkezinde bulunan Mehmet İşler Karakolu’na kadar yerde sürüklendi. Kolluk kuvvetleri tarafından tutulan tutanakta ambulansın güvenlik nedeniyle olay yerine getirilmediği yazıldı. Ancak, daha sonra dosyaya eklenen telsiz konuşmalarında ambulans talep edildiğine veya ambulansın güvenlik nedeniyle mahalleye giremeyeceğine dair bir diyalogun olmadığı tespit edildi. Olayın yaşandığı gün savcılık ile yapılan görüşme tutanağında, “yaralı şahıs” olarak bahsedilen Birlik’in bedeninin zırhlı araca bağlanarak sürüklenmesine ilişkin ise herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Söz konusu tutanakta, “şahsın sağlık durumu açısından risk oluşturulduğundan şahsın ekip aracına alınarak ivedi bir şekilde Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü” denilmesi dikkat çekti.

GÖRÜNTÜLER GÖNDERİLMEDİ
Olay yaşandıktan 2 gün sonra ise Birlik’in aile avukatları, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na “kasten öldürme”, “işkence ve kötü muamele”, “kişinin hatırasına hakaret”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “suç işlemeye tahrik”, “görevi kötüye kullanma ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçlamalarıyla şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, Birlik’in vurulduğu  ve sürüklendiği yere yakın işyerlerinin kamera görüntüleri, sürüklenerek getirildiği karakolun kamera kayıtlarının ve MOBESE kayıtlarının dosya içerisine alınması talep edildi. Ayrıca, zırhlı araç içerisindeki polislerin ve sürükleme esnasında küfür eden polisin kimlik bilgilerinin tespitini ve şüphelilerin tespitinden sonra tutuklama ve kaçak durumda olanlar için yakalama kararı çıkarılması talep edildi.

Şüpheli Bilgileri

Hacı Murat Dinçer’in profil fotoğrafı
İl: Şırnak
Mesleği: Terör ile Mücadele Şube Müdürü
Şüpheli No: 293