Merter’de 20 polisin şiddetine maruz kaldığını söyleyen Halil Koluman adlı esnaf, polisin ‘İstesek seni burada öldürebiliriz’ diye tehdit ettiğini söyledi.

Gördüğü işkence ve polislerin ölüm tehtidinin ardından yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’ndan Necla Demir’e anlatan Halil Koluman, Bağcılar ilçesinde esnaf olduğunu belirten Koluman, hastanedeki çocuğuna süt götürmek için yanına aldığı iki akrabasıyla yola çıktığını, Merter’e vardığında yol ortasında arabasının bozulduğunu, aracını tamir etmek için uğraşırken polislerin yanına geldiğini söyledi.

‘BENİ 20 POLİS DÖVDÜ’

Polislerin ilk önce GBT kontrolleri yaptığını ve bir şeyin çıkmadığını söyleyen Koluman, GBT kontrolü sonrası yaşanan şiddeti anlattı: “Bu sefer arabayı aramaya başladılar. Bana bagajı açmamı söylediler. Arabanın bagajının bozuk olduğunu ve açılmadığını ifade ettim. Bagaj açılmadığı için bana ‘sen bir şey mi saklıyorsun’ dediler. Anahtarı da verdim. Ondan sonra arka koltukları kırmaya çalıştı. ‘Niye böyle yapıyorsunuz, hakkınız var mı böyle yapmaya?’ diyerek tepki gösterdim. ‘Kes sesini, ben bozarım siz de yaparsınız’ diyerek cevap verdi. Tepki gösterdiğimde biber gazını çıkardı ve bana kafa attı.”

Yaşadığı polis şiddetinin ardından karakola gidip şikayette bulunmak isteyen Koluman’a bu kez 20 polis tarafından şiddet uygulandı. Üstelik bu kez Koluman’ın akrabaları da  şiddet gördü:

“Karakola yaklaştığımda haklarında şikayette bulunacağım polisler yolumu kesti. Beni ters kelepçe yapıp zorla arabaya bindirdiler. Beni arabamın bozulduğu yere getirdiler. Burada hiçbir şey demeden ben ve yanımda olan iki akrabamı dövdüler. Karşılık verdiğim için 20’ye yakın polis beni dövdü.”

ŞİDDETİN ARDINDAN ÖLÜM TEHTİDİ

Halil Koluman, ayrıca polislerin kendisini darp ederken “Bizim yetkimiz tamdır, bu yetki bize verilmiş. İstesek seni burada vurabilir ve öldürebiliriz” dediğini ifade etti.

Olayın yaşandığı esnada arabada Kürtçe müzik çaldığını ve Mardinli olmalarından kaynaklı böyle bir olaya maruz kaldıklarını belirten Koluman, darp edildikten sonra 2 saat boyunca bekletildiklerini söyleyerek, “Darp edildikten sonra bizi öldüreceklerini bile düşündük” dedi. Ardından polislerin kendilerini bırakıp gittiklerini ifade eden Koluman, “Polisler gittikten sonra direk Merter Karakolu’na gittim. Orada bulunan bir komiser ile görüştüm. Komiser bana ‘olayı araştıracağım’ dedi. Fakat şimdiye kadar bir şey yapmadı.

Karakoldan çıkar çıkmaz ilk işinin hastaneye giderek darp raporu almak olduğunu sözlerine ekleyen Koluman, yaşadıkları hakkında avukatıyla birlikte suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Koluman, yaşadığı bu haksızlığın polislere verilen yetkilerin sonucu olduğunu ifade etti.