HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Munzur Üniversitesi 3 öğrencinin tutuklandıktan sonra Elazığ Hapishanesi’nde uğradığı işkenceyi Adalet Bakanı’na sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishane’de 3 üniversite öğrencisine yapılan işkenceyi Meclis gündemine taşıdı.
Dağ, Munzur Üniversitesi öğrencileri Cengiz Fidan, Şehmus Bakır ve Muhammed Erkiz’in 22 Aralık tarihinde tutuklandığını ve Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’ne götürülürken ve hapishanede de işkence gördüklerini hatırlatttı.
Hapishane girişinde her üç gence çıplak arama dayatıldığını ve gençlerin bunu kabul etmemesi üzerine hapishane personeli tarafından darp edilerek zorla çıprak arama işkencesine maruz kaldıklarını vurgulayan Dağ, üç gencin ayrı ayrı tek kişilik hücrelere konulduğunu ifade etti.
Sistematik işkenceye maruz bırakıldıklarını avukat ve ailelerine ileten üç öğrencinin yaşadığı işkenceyi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e soran Dağ, gençlerin yaşadığı işkence ile ilgili yasal ve idari bir işlem başlatılıp başaltılmadığını sordu.
Gençlerin tek kişilik hücrelerde tutulma gerekçelerini ve bu durumun yasal bir dayanağı hakkında bilgi isteyen Dağ, şu soruları Bakan’a iletti:
– Elazığ 2 Nolu Cezaevinde son 2 yılda yaşanan hak ihlallerinin sayısı kaçtır? Bu hak ihlalleri ile ilgili Bakanlığınızın başlattığı kaç soruşturma bulunmaktadır?
– Son 5 yılda cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin sayısı kaçtır? Yaşanan bu ihlallerin cezaevlerine göre dağılımı nedir?
– Bakanlığınız cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini önlemek için neler yapmaktadır?