YAKINLARI CEZAEVINDE ISKENCE GORDUGUNU IDDA EDEN AILELER ELLERINDE DILEKCELER ILE YETKILLERDEN YARDIM ISTEDI FOTOGRAF UFUK AKTUG/ISKENDERUN(HATAY),(DHA)

İskenderun M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda tutukluların yakınları cezaevi önünde ellerinde dilekçelerle çocuklarının ve yakınlarının işkence gördükleri iddiasında bulunarak yetkililerden yardım istedi.

İskenderun M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda tutukluların yakınları görüş sırasında kimisi eşi kimi çocukları kimileri de yakınlarının içeride işkence gördüklerini öne sürdüler.

Ellerinde dilekçelerle cezaevi önünde bir araya gelen tutuklu ve hükümlü yakınları Cumhuriyet savcılığı ve Adalet komisyonu olmak üzere birçok yere yaşanan olaylarla ilgili olarak dilekçe verdiklerini belirttiler.

Hükümlü yakınları, içeride bulunanların falakaya yatırıldıkları aksayarak yürüdükleri ve kiminin ayak parmağının kırıldığı, psikolojilerinin bozulduğunu anlattılar.

Görüşten yeni çıkan bir tutuklu annesi ise gözyaşlarına hakim olamayarak ”Oğlumu ziyarete geldim ayağına basamıyordu, bakayım dedim göstermedi. Diyorlar ailelerinize söylerseniz daha beterini yaparız. Tehdit ediyorlar üzerlerine baskı uyguluyorlar. Ne için olduğunu da bilmiyoruz” dedi.

Her hafta görüşe geldiğini söyleyen tutuklu yakını ise “İşkence yapıldığını kendisinden ve bizzat mahkûm arkadaşlarından dinledim. Ayaklarını kaldırarak sopayla vurulmuş. Ailelerinize bildirişeniz gözünüzü Türkiye’nin öbür ucunda açarsınız diyerek tehdit ediliyorlar” diye konuştu.

 

İki yıldır eşinin cezaevinde yattığını söyleyen öğretmen ise şunları anlattı: “Eşim iki yıldır ne ceza almıştır nede disiplinsizliğe girmiştir. Kendilerine isyana çıkıyor kurallara uymuyorsunuz diyerek yalan dilekçe ve beyanlarda bulunuyorlar. İçeride süngerli bir odanın bulunduğunu hatta kameraların kontrol edilmesi gerektiğini sürülerek mahkumların falakalara yatırılarak sabahlara kadar işkenceler yapıldığını duydum eşimden. Benim eşim çok güçlü biridir fakat bugün psikolojisini hiç iyi görmedim. Biz asla devletimize milletimize zarar vermeyen insanlarız. Asla yüz kızartıcı bir suç işlemedik. Biz ne vatan hainiyiz ne tecavüzcüyüz. Benim eşim sabahlara kadar işkence çekmiş biz bunları hak eden insanlar değiliz. Yeni gelen müdür ve yardımcıları ile atananlar geldikten sonra cezaevinin sistemini değiştirmek adı altında mahkûmlara işkence uygulanmaktadır. Lütfen yetkililer bu işe el atsınlar. Biz bugün görüşe gittiğimizde yürüyemeyecek durumdalardı”