MERSİN – İnsan hakları savunucuları ve tutuklu yakınları, Maraş’ta ayakta sayım vermeyen tutuklulara işkence edilmesini protesto etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklulara yapılan işkenceyi protesto etti. Dernek binasında yapılan açıklamaya tutuklu yakınları da destek verdi.

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Cezaevi’ne sevk edilen tutukluların ayakta sayım dayatmasını kabul etmediği için işkenceye maruz kaldığını söyleyen İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, işkencenin bir hak ihlali olduğunu ifade etti. Tutuklu yakınlarının kendilerine başvurduğunu aktaran Demir, “Maraş 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi iki ay önce açılmış. Cezaevi müdürü, yeni sürgün gelen tutuklular için ayakta sayım yapılmasını istiyor, mahpuslar da bunu kabul etmeyince müdürün emriyle 30 gardiyan yaklaşık 20 mahpusa karşı saldırıya geçiyor. Saldırı sonucu kolu kırılan, kafası, gözü yaralanan mahpuslar oluyor. Durumu ağır olan hasta mahpuslar bile ağızları kapatılarak, sürüklendikleri ve darp edildikleri anlaşılmaktadır. Şu an mahpusların bazılarını ayrı koğuşa vermişler. Mahpusların eşyaları verilmiyor. Tabak çanak gibi malzemeleri olmadığı için yemek de yiyemiyorlar” dedi. Hak ihlallerinin son bulmasını isteyen Demir, yetkileri derhal harekete geçmeye çağırdı.

TUTUKLU: İŞKENCE YAPTILAR

Hasta tutuklu Cemil İvrendi’nin yakını Diyar Oruç ise, kendilerine haber verilmeden İvrendi’nin Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini aktardı. Perşembe günü cezaevine gittiklerini ancak gardiyanların görüş olmadığını söylemesi üzerine savcılıkla görüşüp cezaevine geldiklerini dile getiren Oruç, yaşananları şöyle anlattı: “Savcı da bize, ‘Bu sabah gardiyanlar ile tutuklular arasında bir olay yaşanmış’ dedi. Bize bunu söyledikten sonra biz direkt görüş salonuna gittik ama yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra bir gardiyan gelerek, ‘Tutuklu sizinle görüşmek istemiyor’ dedi. Bizde neden diye sorduk. Gardiyan da bize ‘Bilmiyorum, rapora bu şekilde yazacağım’ dedi ve gitti. 5 dakika geçmeden bir başka tutuklu gelerek, ‘Buradaki gardiyanlar bize ayakta sayım vermediğimiz için işkence uyguladı. Birçok arkadaşın kafası, kolu kırıldı. Durumları ağır olan arkadaşlar var. O arkadaşlar ondan dolayı görüşe çıkamıyorlar. Sizden ricamız burada olup bitenleri avukatlara, milletvekillerine ve İHD’ye bildirin’ dedikten sonra gitti. Öğrendik ki oraya 8 tutuklu sevk edilmiş, aralarında hasta tutuklular da varmış. İHD Mersin Şubesi’ne giderek suç başvurusunda bulunduk.”