‘Terör örgütü üyeliği’ gerekçesiyle 12 Ağustos 2018’de gözaltına aldıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Silivri 6 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderilen Mustafa Özgür Mulla’nın ailesi oğullarının işkence gördüğünü belirterek, işkenceye karşı çıktıkları için kendilerine 2 ay görüş yasağı verildiğini söyledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesinde yaptıkları basın açıklamasıyla yaşananları anlatan Mustafa Mulla’nın annesi Hanefi Köseoğlu 18 Aralık’ta oğlunu ziyarete gittiğinde oğlunun gözünün mor, kollarında ise yara olduğunu söyledi.

Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten baba Mehmet Haşim Mulla ise, oğulları işkence gördüğü için savcılığa suç duyurusunda bulundukları, suç duyurusunun ardından aileye 2 ay görüş yasağı getirildiğini aktardı.

Basın açıklamasında konuşan anne Köseoğlu, oğlunun hakkını aradığı için işkence gördüğünü belirtti.

“Oğlumu ziyarete gittiğimde oğlumun işkence gördüğünü fark ettim. Hapishane müdürüyle görüşme talep ettim. İlk başta görüşmek istemedi. Daha sonra yanıma gelerek benimle dalga geçer gibi ‘Burası artık 2000’lerdeki ‘Hayata Dönüş Operasyonu’ gibi değil’ dedi.

Gelebilirsin dediler, göstermediler
“Bir sonraki hafta tekrar ziyarete gittim, gitmeden de hapishaneyi aradım. ‘Gelebilirsin’ dediler. Gittiğimde önüme bir kağıt indirdiler. İki ay bir görüş yasağı verilmiş. Evime bir kağıt bile göndermediler bununla alakalı.

“Bunun gerekçesi benim oğlumun işkence gördüğünü söylemem ve hakkını aramammış. Kanunlara göre onlara suç teşkil ediyormuşum. Tek başıma çok tehlikeli geldim ki bana uzaklaştırma cezası verdiler.

“Bir anne olarak soruyorum adalet nerede. Oğluma suçu olmadığı halde bir ceza verdiniz. Sırf düşündüğü için 10 yıl mahkumiyete mahkum ettiniz. İlk onu cezalandırdınız. Şimdi de aileleri cezalandırıyorsunuz. Şimdi soruyorum, adaletiniz nerede? Bu cezalar nasıl işliyor? Bu cezalar neden? İçerideki insanların neden nefes alma hakkını alıyorsunuz?

“Sohbet hakları ellerinden alınıyor”
Kendisi gibi başka annelerin de bu şekilde cezalandırıldığı belirten Köseoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Bunu ben tek oğlum için söylemiyorum. Birçok arkadaşımız var, aileler var. 6 ay uzaklaştırılmış, ceza almış annelerimiz var. İçeride evlatlarımız çok acı çekiyor, işkencelere maruz kalıyor. Sadece havalandırma haklarını istedikleri için yerlerde sürükleniyor, sohbet hakları ellerinden alınıyor.

“Oğlum atletle görüşe geldi”
“Benim oğlum bir tek atletle geldi görüşe. Üstünde bir atletle. Üstüne başka bir şey verilmeden. İçerdekiler de insan, bırakın nefes alsınlar, yaşamalarına izin versinler. Onlar suçlu değil, düşünceleri için içerdeler.

Anne olarak evladının işkence görmesine dayanamadığını söyleyen Köseoğlu “Ben evladımın sonuna kadar arkasındayım. Bilsem ki üç yıl da uzaklaştırma verecekler bana, yine ona yapılanlara karşı çıkarım” ifadelerini kullandı.

Baba Mulla “Aileleri yıldırmaya çalışıyorlar”
Mustafa Özgür Mulla’nın babası Mehmet Haşim Mulla ise ziyaret sırasında oğullarının bir un çuvalı gibi önlerine atıldığını belirterek şunları söyledi:

“Sanki bir un çuvalı, otun torbası gibi önümüze attılar oğlumu. Üstünde sadece bir atlet. Ne terlik, ne de başka bir şey.

“Ben 12 Eylül zamanı cezaevlerinde yatan bir insanım. O dönem de görmedik böyle bir şey. Biz montla girmişiz içeriye, üşüyoruz. Kendisi çıplak. Ayağında bir ayakkabısı bile yok. Sebep ne? Alıp başka koğuşa götürmeye çalışmışlar. Gitmek istememiş Özgür. Böyle gözdağı vermeye çalışıyorlar. Aileleri de yıldırmaya çalışıyorlar.”