Akciğer kanseri teşhisi konulduğu halde bir aydır tahliye edilmeyen ve dün gece hayatını kaybeden KHK’lı Ahmet Kaplan, Osmaniye Kızlaç Köyü’nde toprağa verildi.

İskenderun T Tipi Cezaevinde dün gece hayatını kaybeden 4. evre akciğer kanseri Ahmet Kaplan (48) bugün Osmaniye ili Bahçe ilçesi Kızlaç Köyü’nde sonra defnedildi. Kaplan’ı son yolculuğuna ailesi, köy sakinleri, akrabaları ve arkadaşları uğurladı.

Cemaat soruşturmaları kapsamında 4 yıldır tutuklu olan KHK’lı polis memuru Ahmet Kaplan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırılmıştı. 4 ay sonra denetimli serbestlikle bırakılacak olan Ahmet Kaplan’a 16 Ekim 2020’de akciğer kanseri teşhisi konuldu. Tedavi için ara ara İskenderun Devlet Hastanesi’ne götürülen Kaplan, bir ay gibi kısa bir süre içerisinde tümör böbreğine sıçradı ve hastalığı 4. evreye geldi.

Hastanede tedavi olması gerektiği halde tutuklu odası olmadığı için 28 Ekim 2020’de cezaevine geri gönderildi. En yakın hastane olan Adana Şehir Hastanesi’ne de sevk edilmedi. Geçen ayın sonunda infaz erteleme için verilen dilekçelere de cevap verilmedi. 20 Ekim 2020 İskenderun T Tipi Cezaevi İnfaz Savcılığı’na tekrar dilekçe verildi. Ancak yine bir sonuç olmadı. HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kaplan’ın adım adım ölüme gönderildiğini, bunun bir cinayet olduğunu ve bu cinayetin peşini bırakmayacağını söyledi.

Meslek hayatı boyunca Hakkari, Batman ve İstanbul’da görev yapan yapan Kaplan, 2003 yılında Erzincan İl Emniyet Müdürü olarak atanmış, 2006’da ise Yalova’da görev yapmıştı. Kaplan evli ve 2 çocuk babasıydı.