Türkiye’deki hukuksuzluk hergün katlanarak sürüyor. İstanbul’da geçtiğimiz hafta Beyza Demir kelepçeli şekilde getirildiği hastanede doğum yapmak zorunda kaldı. Yeni doğan bebeği ve doğum ile ilgili aileye bilgi verilmezken, anne ve 5 günlük bebeği tekrar hapse gönderildi.

Bir başka iddia ise dün Erzurum’dan geldi. Konuyu gündeme getiren İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Şeyma Tekin isimli hamile bir tutuklunun Erzurum Cezaevi’nde doğum yaptığını açıkladı.

Erzurum’da hamile tutuklu Şeyma Tekin bugün doğum yapmış nihayet. Yanında ne refakatçisi var ne de tahliye haberi.!

 

Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı’nı ile zulme ve haksızlığa göz yuman yargıçlara seslenerek, “Şeyma Tekin, hamile tutuklu,Erzurum c.evi , zamanı dolmuş, her an doğum..! Dr.lar ‘bu halinle seni nasıl içeride tutuyorlar’ demiş. Yarına kadar doğum olmazsa sezaryen olacak! Tahliye edin, zulüm büyüyor 2. bir cana daha kast edilmesin..!” uyarısında bulundu.

İstanbul’da yaşanan zulmü değerlendiren Tr724 Yazarı Avukat Nurullah Albayrak, Türk Ceza Kanunu’na göre, hamile ve çocuklu kadınların cezaevinde tutulamayacağını hatırlattı. İnsan hakları savunucusu milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise İstanbul ve Erzurum’da tutuklu hamile kadınların yaşadığı zulümlere dikkat çekti

konulamayacağını emretmektedir. Yasalarımız bu kadar açık olmasına rağmen, yeni doğum yapmış ya da hamile kadınları tutuklayan zihniyet herkes için tehlikelidir. Uluslararası sözleşmelere göre hamile bir kadının tutuklanması insanlık dışı muameledir. Ve bu muameleyi yapan herkes, bugün korunduklarını düşünseler bile uluslararası yasalar gereğince er geç cezalandırılacaklardır.”