7 ay önce tutuklanan lenf kanseri Veysel Alıcı’nın durumu daha da kötüleşti. Merkezi Ankara’da olan Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, dişleri dökülmeye başlayan, sol kolu uyuşan, aşırı derecede zayıflayan Alıcı’nın acil tahliye edilmesi için çağrıda bulundu.

BOLD – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 2 Şubat’tan beri Konya E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu olan lenf kanseri Veysel Alıcı’nın sağlık durumunun giderek kötüleştiğini belirterek acil tahliye edilmesini istedi.

Cezaevindeki hastaların durumuna dikkat çekmek için raporlar hazırlayan Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 365’incisini önceki gün İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde gerçekleştirdi.

42 yaşındaki ağır hasta Veysel Alıcı’nın sağlık durumu hakkında konuşan inisiyatif üyesi avukat Ömer Faruk Yazmacı, Alıcı’ya 2013 yılında lenf kanseri teşhisinin konulduğunu  söyledi.

Yazmacı, “Konya’da Meram Tıp Fakültesi’nde tedavisi başlamış ve sonrasında Ankara Tıp Fakültesi’nde devam etmiştir. Ankara Tıp Fakültesi’nde ameliyat olmuş ve bu ameliyatla lenf nodülleri alınmıştır. Ameliyattan sonra Konya’ya dönmüş ve kontroller için Ankara’ya gidiş geliş yapmaya başlamıştır. Tedavi süresince uzun süre kemoterapi almıştır” diye belirtti.

SOL KOLUNDA UYUŞMA BAŞLADI

Alıcı’nın kanser hastalığının yanı sıra kalp kapakçığında gevşeme olduğunu ifade eden Yazmacı, şöyle dedi: “Eşi, son ziyaret sırasında parmaklarının aşırı şekilde şiştiğini gözlemlemiş ve mahpus tarafından ‘sol kolunda uyuşma başladığını, bağışıklık sisteminin kötüleştiğini ve dişlerinin dökülmeye başladığını’ aktarılmıştır. Dişlerinin dökülmesinden dolayı yemek yiyememekte ve aşırı derecede zayıflamıştır. Şişliklerden dolayı mektup dahi yazamamaktadır. Ağır olan hastalıkları ve bağışıklık sisteminin çökmesi nedeniyle hapishanede tek başına yaşamını devam ettirmekte zorlanmaktadır. Her hastane sevki sonrası karantina odasında uzun süre tutulması nedeniyle ilk başta hastaneye gitmek istememiştir. Ancak Ramazan Bayramı’ndan hemen sonra hastaneye gitme yönündeki tüm başvurulara olumsuz yanıt verildiğini ifade etmiştir. Yine psikolojik olarak da yıprandığını, koğuşların kalabalık olması nedeniyle 3 kişiye bir yatak düştüğünü ve yemeklerin plastik yoğurt kaplarında kalması nedeniyle bağışıklık sistemi zaten zayıf olan durumunun endişe verici hale geldiğini dile getirmiştir.”

ACİL TAHLİYE ÇAĞRISI

Veysel Alıcı’nın metabolizmasının zayıfladığını ve vücut direncinin düştüğünü vurgulayan Yazmacı, “Mart ayında yapılan tetkiklerde; ‘kasık bölgesi, karın ön duvarının sağ ve soldaki alt kısımlarda 10 mm’yi geçmeyen 2 adet lenf nodülü bulunmaktadır. Her iki akciğer posterior segmentlerde yoğunluk artışları izlenmektedir. Dalak hilusunda 8 ve 10 mm aksesuar dalak lehine değerlendirilen 2 adet nodüller izlenmektedir’ denilmektedir” bilgilerini paylaştı.

Yazmacı, lenf kanseri hastalığının yanı sıra başka hastalıkları olan, durumu gittikçe kötüleşen, cezaevinde iyileşme ve tedavi olanağı bulunmayan Alıcı’nın tutukluluğunun sonlandırılarak, sağlıklı koşullarda tedavisinin devamı için acil olarak tahliye edilmesini istedi.