Erzurum, Konya Ereğli, Tarsus, Malatya, Ordu, Giresun, Antalya, Tarsus cezaevlerinde son durum nedir? Cezaevlerinde koronaya karşı önlem var mı? Tutuklu yakınları anlatıyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Koronavirüsüne karşı cezaevlerinde önlemler alındığını iddia edilirken tutuklu yakınları endişeli bir şekilde yakınlarıyla yaptıkları telefon görüşlerini aktarıyor. Bir tutuklu yakınının verdiği bilgiye göre Erzurum E Tipi Cezaevinde koğuşlar değiştirildi. Kalabalık koğuşlarda yaşamak zorunda kalanlar arasında sürekli öksürenler ve gribal enfenksiyon geçirenler bulunuyor.

REVİRE ÇIKAMIYORLAR, DEZENFENKTAN YOK

Bold Medya’ya ulaşan başka bir tutuklu yakını “Biraz önce A. ile görüştüm. Koğuşları değişmiş. Bir koğuşta 16 kişi kalıyor ve ranzalar iç içe. Astım hastası olan, sürekli öksürenler ve gribal enfeksiyon geçirenler var. Revire dahi çıkarmıyorlar. Bir tane bile dezenfektan yok koğuşta” dedi.

4 BİN KİŞİ TEHLİKE ALTINDA

Tarsus Cezaevinde ise 4 bin kişi tehlike altında bulunuyor. Bu sabah babasıyla görüşen bir tutuklu yakını, “Babam burası çok büyük. Kadın, çocuk ve erkeklerden oluşan 4000 kişilik bir kampüs. Bir yandan dezenfenkte edip bir yandan fotoğraf çekiyorlar. Yaptıkları göstermek için herhalde. Düzenli bir dezenfekte söz konusu değil. Aramalarda gardiyanlar temizliğe hiçbir şekilde dikkat etmiyor.” dedi.

BEDAVA ÇAMAŞIR SUYU

Öte yandan Türkiye’deki bazı cezaevleri koronavirüsü salgınını ciddiye almazken bazılarında tedbirler olağanüstü uygulanıyor. Konya Ereğli Cezaevinde bir akrabası bulunan G.Ş’in aktardığı bilgiye göre cezaevinde her gün tutukluların ateşi ölçülüyor. Daha önce yüksek fiyatlara satılan çamaşır suyu bedava dağıtılıyor. Ayrıca görevliler sabah-akşam koridorları ozon ile temizliyor. 19 kişilik koğuşlar ise ikiye bölünmüş durumda.

G. Ş. “20 dakika telefon görüşümüz oldu. Koğuşları böldüler. 19 kişiydik. Bir koğuşa 9, diğerine 10 kişigitti. Her gün ateşimiz ölçülüyor, çamaşır suyu bedava dağıtıyorlar. Görevliler önceden koridorları sadece sabah silerdi, şimdi sabah akşam çamaşır suyuyla siliyor. Sokağa çıkma yasağı olursa biz burada parasız hiçbir şey yapamayız, biraz fazla para yatır.” dedi.

ANTALYA CEZAEVİ: İMZA KARŞILIĞI SIVI SABUN, BİR BARDAK ÇAMAŞIR SUYU

Antalya Döşemealtı Cezaevinde eşi tutuklu olan bir kadının verdiği bilgiye göre bu cezaevinde korona tehdidine karşı bir şey yapılmıyor, dezenfenkte yok. 36 kişinin yaşadığı koğuşlarda iki tuvalet, iki banyo bulunuyor.

TARSUS CEZAEVİ: SUDAN METAL PARÇACIKLARI GELİYOR

Mersin Tarsus Cezaevinde sık sık yaşanan su kesintisi devam ediyor. Su geldiğinde ise temiz akmıyor, kaygan ve pis olduğu belirtiliyor ve sudan metal parçacıkları çıkıyor. Tutuklular musluğun ucuna bez bağlayıp su ihtiyacını gidermeye, temizlik yapmaya çalışıyor.

Virüs nedeniyle koğuşların birleştirildiği Tarsus’ta şu anda 12 kişilik koğuşlar var. Tutuklular her yeri çamaşır suyu ile temizliyor. Koğuşlara ise oda spreyi sıkar gibi dezenfenktan sıkıp çıkılıyor.

ORDU CEZAEVİ: HİÇBİR ÖNLEM YOK

Ordu Cezaevinde eşi tutuklu olan bir kadının verdiği bilgiye göre burada herhangi bir önlem, tedbir alınmadı. Tutuklu yakını “Biraz önce görüştük eşimle. Telefon görüşünü iki güne çıkardılar. Virüse karşı ise hiçbir şey yapılmadığını, dezenfenkte yapılmadığını, hiçbir şey vermediklerini söyledi. Kolonya yasak zaten. Biz kendi imkanlarımızla temizliği korumaya çalışıyoruz, dedi. Kolonya alkol içerdiği için tüm cezaevlerinde yasak ama böyle bir durumda verilmesi lazım.” dedi.

Ordu Cezaevinde soğuk su 24 saatte sadece 6 saat kullanılabiliyor. Sıcak su ise 24 saatte bir 15 dakika veriliyor.

Ordu Cezaevinde başka bir yakını ise, “Eşim 12 kişilik koğuşta 28 kişi kalıyor. Koğuş tek katlı, tuvalet, banyo, mutfak, uyku alanı hepsi bir arada. Ve eşimin kronik hastalıkları var. Toplu ölümler mi bekleniyor. Lütfen sesimiz olun.” ifadelerini kullandı.

GİRESUN CEZAEVİ: BÜTÜN GÖREVLİLER MASKELİ VE ELDİVENLİ

Yine bir tutuklu yakının verdiği bilgiye Giresun Cezaevinde bir kez ilaçlama yapıldı. Bütün görevliler maske ve eldiven kullanıyor. Dezenfenktan dağıtılacağı duyuruldu ama henüz verilmedi.