Diyarbakır’ın Hani İlçesi Yukarı Turalı köylülerine, gözaltında işkence eden 3 jandarma personeline dava açıldı. Ancak askerler, işkenceyle değil, zor kullanma sınırının aşılmasıyla suçlandı.

Hani ilçesinde Kalaba köyü civarında 17 Aralık 2018’de bir polisin öldüğü saldırıda, bölgeye en yakın köylerden olan Yukarı Turalı köyüne baskın düzenleyen Hani İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Ali İhsan, Abdulsamet, Ayhan ve Tuncay Opçin’i gözaltına aldı.

DARP DOKTOR RAPORU İLE TESPİT EDİLDİ
Köylülerin darp edildiği doktor raporuyla tespit edildi. Ancak mağdurların şikayetiyle açılan davada, görevli jandarma personeli Hasan Hüseyin Y, Mevlüd T. ve Murat S. hakkında işkenceden değil, görev kusuru suçu olan zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması olarak iddianame hazırlandı.

İŞKENCE EV BASKINLARI İLE BAŞLADI
MA’nın haberine göre, Avukat Cefer Koluman ve Ferhat Kılınç Hani Jandarma İlçe Komutanlığında gözaltındaki müvekkillerini ziyaret etti. Köylüler avukatlara evlerine yapılan baskınla birlikte işkence edilmeye başlandığını ve işkencenin gözaltında devam ettiğini anlattığı öğrenildi. Müvekkillerinin yüzlerinde işkence izleri gören avukatlar Hani Cumhuriyet Savcılığı’na 19 Aralık 2018’de suç duyurusunda bulundu.

6 AY İLE 1 YIL ARASI CEZA İSTEMİ
Suç duyurusu üzerine olaya ilişkin soruşturma başlatan Hani Cumhuriyet Savcılığı şüpheli 3 jandarma personelinin zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suçundan 6 ay ila 1 yıl arasından değişen hapis cezasıyla cezalandırılması istemiyle iddianame hazırladı. İddianame Hani Asliye Ceza Mahkemesinde kabul edildi.

GEREKÇE HAVANIN YAĞIŞLI OLMASI
İddianamede, gözaltına alınan 4 kişinin basit tıbbi müdahaleyle giderebilecek şekilde yaralandıklarına ilişkin adli muayene raporları aldıkları belirtildi. Meydana gelen yaralanmalara ilişkin jandarmanın “havanın yağışlı olması, yakalama yapılan yerin taşlık olması ve yakalama işlemine karşı kaçmak için hamle yapmaları ve direnmeleri dolayısıyla meydana geldiğine” dair tutanak tuttuğu ortaya çıktı. İddianamede ayrıca, şüpheli 3 jandarma personelinin iddiaları reddettiğine de yer verildi.