KHK’lı ailelere yardım ettiği için tutuklanan ve Mersin Tarsus Cezaevi’nde ilaçları verilmemesi sebebiyle iki kere komaya girip vefat eden Halime Gülsu ile ilgili Mazlumder Adana Şubesi cezaevine giderek inceleme başlattı.

İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Adana Şubesi, eşleri tutuklu KHK’lı ailelere yardım ettiği için tutuklanan ve Mersin Tarsus Cezaevi’nde ilaçları verilmemesi sebebiyle iki kere komaya girip vefat eden Halime Gülsu ile ilgili girişim başlattı.

Mazlumder Adana Şubesi, Halime Gülsu’nun tutuklu kaldığı sürede ve vefatında “hak ihlallerinin” olup olmadığı konusunun incelenmesi için Adana Şube Başkanı Avukat Mehmet Ali Önal, Şube Başkan Yardımcısı Avukat Ali Çaldır,  GYK üyesi Orhan Göktaş’ı görevlendirdi. Yapılan sosyal medya açıklamasında, “Bir soruşturma kapsamında 03.Mart 2018 tarihinde tutuklanarak 28.04.2028 tarihinde “İlaçların verilmediği ve tedavisinin yapılmadığı iddiası ile Tarsus Kadın Kapalı ceza evinde hayatını kaybeden HALİME GÜLSU olayına Derneğimiz Adana Şubesi müdahil olmuştur. @mazlumder ” ifadeleri kullanıldı.

Mazlumder Adana Şube Başkanı Mehmet Ali Önal da yaptığı açıklamada, “Mazlumder Adana şubemizin görevlendirdiği heyet, Tarsus Cezaevinde ilaçların verilmediği iddiası ile SLE hastası Halime Gülsu’nun ölümüne ilişkin ilk görüşmesini Cezaevi heyeti ile yaptı.” ifadelerini kullandı.