OHAL Türkiye’sinde Milli İstihbarat Teşkilatı’nın işkence merkezi haline getirdiği Emniyet Müdürlükleri’ni, işkence mağdurlarının tanıklarının beyanlarıyla tekrar deşifre ediyoruz!

15 Temmuz 2016 tarihinden sonra deşifre ettiğimiz bazı işkencelerde mağdurların ve tanıkların beyanlarıyla MİT personelinin işlediği suçlar ve yapılan işkencelerdeki rolleri ortaya çıkmıştı.

MİT personelinin, Afyonkarahisar, İstanbul ve Şanlıurfa’da yaptıkları işkenceleri ve suç ortaklıklarını mağdur/tanık ifadeleriyle tekrar hatırlatıyoruz.

06.06.2017 tarihinde Sincan Cezaevi’nden tahliye olan MEHMET ALP Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek MİT tarafından işkenceyle sorgulandı. Tecavüz hariç ağır işkenceler uygulandığını söyledi.

Afyon Emniyet Müdürlüğü’nde sorguya çekilen şahıs Komiser TEOMAN YAMAN tarafından “Konuşmazsan buraya MİT işkence ekibi gelecek. Bu ekip Cumhurbaşkanı tarafından kuruldu, bizim onlara sözümüz geçmez” şeklinde tehdit edildi.

“Gözlerim bağlanmıştı. Teoman Komiser’in ‘MİT İŞKENCE EKİBİ GELSİN ELEKTRİK VERMEYE BAŞLASINLAR YOKSA BU KONUŞMAYACAK!’ demesinden sonra kapının açıldığını ve içeriye gelen kişilerin olduğunu duydum.”

“Şok cihazı olarak tahmin ettiğim bir cihazdan elektrik sesi duydum ve sonrasında diz eklemlerime elektrik verildi.”

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işkencelere tanık olan bir şahıs: “Sorguya çektikleri kişilere seni gece alacağım seninle işim bitmedi. Seni döve döve konuşturacağım diyorlardı. Üst katlarda MİT’ten gelen kişilerin de işkence yaptığını duydum.”

MİT personelinin işlediği işkence suçlarında sorumluluğu bulunanlar:

  • Hakan Fidan – MİT Müsteşarı
  • Mustafa Çalışkan – İstanbul İl Emniyet Müdürü
  • Veysal Tipioğlu – Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü
  • Fahrettin Şen – Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü

Şüpheli Bilgileri

Hakan Fidan’in profil fotoğrafı
İl: Ankara
Mesleği: MİT Müsteşarı
Şüpheli No: 2
Mustafa Çalışkan’in profil fotoğrafı
İl: İstanbul
Mesleği: İl Emniyet Müdürü
Şüpheli No: 85
Veysel Tipioğlu’in profil fotoğrafı
İl: Şanlıurfa
Mesleği: İl Emniyet Müdürü
Şüpheli No: 16
Fahrettin Şen’in profil fotoğrafı
İl: Afyonkarahisar
Mesleği: İl Emniyet Müdürü
Şüpheli No: 137
Teoman Yaman’in profil fotoğrafı
İl: Afyonkarahisar
Mesleği: Komiser / Tem Şube Müdürlüğü
Şüpheli No: 139