Ölüm orucundaki Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için ortak çağrı: “Yargıtay’da dosyasını uzun süre bekletenler, Ebru ve Aytaç ölüyor, farkında mısınız?”

Dört aydan fazladır ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Antalya, Adana, İstanbul, İzmir, Aydın, Gaziantep, Hatay, Mersin, Bursa barosu başkanları videolu bir mesaj yayınlayarak ‘adil yargılanma’ çağrısında bulundu.

Gizli tanık beyanlarına dayanılarak örgüt üyeliğinden tutuklanan İstanbul Barosu’na kayıtlı Ebru Timtik 203, Aytaç Ünsal ise 172 gündür ölüm orucunda. Adil yargılanmadıkları için ölüm orucuna başlayan genç avukatlara 9 baro başkanı destek verdi.

“HAYATLARINDAN ENDİŞE EDİYORUZ”

Genç avukatların adil yargılanma taleplerini daha önce verdikleri dilekçelerle Yargıtay’a ilettiklerini söyleyen Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, “İki meslektaşımı da ölüm ile karşı karşıya. Hayatlarından endişe ediyoruz. Bir an evvel Yargıtay’ın karar vermesini ve adil yargılanma haklarının verilmesini istiyorum” dedi.

Vicdanlı insanlara seslenen İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel mesajında “Ey vicdanlı insanlar… Yargıtay’da dosyasını uzun süre bekletenler, Ebru ve Aytaç ölüyor, farkında mısınız?” ifadelerini kullandı. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ise yaşamlarının sonlanması değil, mesleklerinin sonlanmasının onlara daha ağır geldiğini ifade etti.