Acun Karadağ ve Nuriye Gülmen’in aralarında bulunduğu gözaltındaki KHK’lılara Emniyet’te “böceksiniz” denilerek işkence yapıldığı ortaya çıktı. KHK’lılar bugün adliyeye sevkedildi.

BOLD – “KHK’lar iptal edilsin” sloganıyla düzenlenmek istenen Dayanışma Konseri’nin iptal edilmesi ve konser için Şişli’ye gelenlerin gözaltına alınmasıyla başlayan işkence ve kötü muamele haberlerine yenisi eklendi.

KHK’ya karşı direnişleriyle tanınan akademisyenler Acun Karadağ ve Nuriye Gülmen’in de aralarında bulunduğu gözaltındaki kişilere parmak izi işlemi sırasında işkence yapıldığı iddia ediliyor.

Gözaltındakilerin avukatlarından alınan bilgiye göre, gözaltındaki dördüncü gecelerini de Vatan Emniyet’te geçiren KHK’lılardan bugün zorla parmak izi alınmaya çalışıldı. Parmak izi vermeye direneceklerini düşündükleri kişilerin polis tarafından yere yatırıldığı ve üzerlerine çıkılarak ezildikleri belirtiliyor.

Parmak izi işlemi sırasında 10’dan fazla polis ve Terörle Mücadele Polisleri’nin içeri girdiğini belirten avukatlar, Nuriye Gülmen ve Acun Karadağ’a polisler tarafından “Siz hoca mısınız, şimdi hiçsiniz, böceksiniz, bakın sizi nasıl eziyoruz” diyerek üzerlerine çıktıklarını ve topuklarıyla ezdiklerini belirttiler.

Nuriye Gülmen’in kaburgasında ezik meydana geldiği belirtilirken, parmak izi sonrası gözaltındaki KHK’lıların sağlık kontrolüne de çıkartılmadıkları ifade edildi.

DÖRT GÜN GÖZALTI ARDINDAN ADLİ KONTROL TALEBİ
Konsere gitmek istedikleri için gözaltına alınan 18 KHK’lı dört gün gözaltında tutulduktan sonra bu sabah Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Savcılık tarafından KHK’lılar doğrudan adli kontrol talebiyle sulh ceza hakimliğine sevkedildi.

Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkan KHK’lılar, adli kontrolsüz şekilde serbest bırakıldılar.