ODTÜ öğrencilerinin Kavaklık orman alanına yapılmak istenen KYK yurduna karşı 55 gündür sürdürdüğü direnişi kırmak isteyen polis, bugün sabah saatlerinde öğrencilerin direnişlerini sürdürdükleri alana girdi.

Polis saldırı hazırlığında!
Geçtiğimiz gün Rektör Verşan Kök tarafından polisle işbirliği yapılarak öğrencilere 4 saat süre verilmiş, bu sürenin ardından polis saldırısının yaşanacağı ifade edilmişti. Polisin saldırı tehditleri, ODTÜ’lülere desteği arttırmış; öğrencilere sürenin verildiği gün polis saldırısı yaşanmamıştı. Ancak bugün sabah saatlerinde ODTÜ’ye giren polis, öğrencilerin direnişlerini sürdürdükleri alana bariyer kurdu ve bölgeyi abluka altına aldı. Polisin tehditlerine devam ettiği ve direnişlerini sürdüren öğrencilere saldırı hazırlığında olduğu öğrenildi.

‘Bu direniş, 56’ncı güne uyanmalı!’
Direnişe destek için gelen vekillerin ve akademisyenlerin alana alınmadığı ve 40 dönümlük arazinin tamamının bariyerlerle çevrildiği aktarıldı. Polis saldırı tehditlerini sürdürürken, kesilmesi planlanan ağaçlar için bölgeye kamyonlar getirildi. Alana destek için gelen yurttaşlar, kimlik ve çanta kontrolünden sonra alana alındı.

ODTÜ’lüler, polis saldırılarına karşı dayanışmaya çağırdı. “Gelebilen herkes Kavaklık’a gelsin, 55 gündür emek emek büyüttüğümüz bu direniş 56. güne de uyanmalı. Direniş yeni bir güne daha uyanmalı. Kavaklık hala yerinde. Savunmaya devam edelim” sözleriyle direnişlerine desteğe çağıran ODTÜ’lülere yönelik saldırı tehditleri sürdü.

Polis saldırısı başladı; öğrenciler işkenceyle gözaltına alınıyor!
Sabah saatlerinde ODTÜ’lülerin direnişlerini sürdürdükleri alana giren ve bölgeyi bariyerlerle çeviren polis, saat 08.40 itibariyle saldırıya başladı. Polis ablukaya aldığı bölgenin dışında kalanlara yönelik saldırısının ardından ikinci bir saldırı daha yaşandı. Polis, direnişteki öğrencileri işkenceyle gözaltına aldı.

Saldırıların ardından ağaç kesimi başladı!
Öğrencilerin aktarımına göre, polisin ODTÜ’lülere yönelik saldırısının ve öğrencilerin işkence ile gözaltına alınmasının ardından ağaç kesimine başlandı. Kesilen ağaçların kamyonlarla taşındığı öğrenildi.