Kitlesel Kırım operasyonlarında tutuklu yargılananlara dönük, uluslararası hukuk normlarına göre bir kısmı psikolojik işkence olarak tanımlanan yeni uygulamalar gündeme geliyor. Üstelik psikolojik işkence yöntemlerini bizzat Sabah Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu yazdı.

Müderrisoğlu’nun köşesine taşıdığı bilgilere göre, tek tip kıyafetin yanı sıra cezaevlerindeki tutuklu askerler başta olmak üzere tv izlemek isteyen Hizmet Hareketi’ne yönelik opeasyonlarda tutuklanan tüm kişilere öncelikle 15 Temmuz ile ilgili hazırlanan belgesel izletilecek.

Müderrisoğlu, ‘Cezaevindeki F..Ö’cü hainler 15 Temmuz ile yüzleşecek’ başlıklı yazısında Adalet Bakanlığı’nın ‘tek tip kıyafet’ çalışmalarında da son aşamaya geldiğini belirtti. Tek tip kıyafetin yanı sıra “cezaevinde ibretlik bir uygulama için hazırlık yapılıyor” sözlerine yer verilen yazıda, tutukluların 15 Temmuz ile yüzleşmesine dönük Adalet Bakanlığı’nca düşünülen önlemlerin neler olacağına yer veriliyor.

Müderrisoğlu, söz konusu yazısında özellikle tutuklu askerler ile avukatlarının tv izleyerek savunma taktikleri geliştirdiklerini iddia ediyor. “Avukatların, dışarıdan aldıkları akılla format savunma biçimleri geliştirdikleri, cezaevindeki darbecileri zinde tutacak tarzda motive ettikleri, şifreli iletişim dili kullandıkları değerlendiriliyor. Bu kanalın kesilmesi için cezaevi yönetimleri özel önlem alıyor” sözlerine yer verilen yazıda, alınacak özel önlemlerin yanı sıra televizyon izlemek isteyen tutukluların tv yayınına erişmeden önce 15 Temmuz’u anlatan filmi izlemelerinin zorunlu olacağı bilgisine yer veriliyor.

Film izletmenin tutukluların motivasyonunu kırmak ve itirafa zorlamak için önerildiği belirtilen yazıda, “Böylece suçlarını inkara çabalayan darbecilerin, tezgahladıkları kanlı darbe ile yüzleşmeleri sağlanacak” deniyor.

ADI TAM OLARAK PSİKOLOJİK İŞKENCE

Uluslararası hukuta psikolojik işkence, ‘korku, utanç ve suçluluk gibi duygular yaratarak bir kişiyi cezalandırma yöntemi’ olarak tanımlanıyor. Okan Müderrisoğlu’nun yazısında yer verdiği bilgilere göre Adalet Bakanlığı’nın düşündüğü tüm önlemler psikolojik işkence tanımına uygunluk gösteriyor.

Uzmanlar, psikolojik işkencenin etkilerinin kişiden kişiye değişmekle beraber, bu etkilerin ölümle sonuçlanabilecek ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğine de vurgu yapıyor.