Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne gözaltına bulunan 3 kişinin işkence gördüğü ortaya çıktı. Şanlıurfa Barosu Avukat Hakları Merkezi, gözaltında tutulan kişilerle ve avukatlarıyla yaptıkları görüşmede işkence yapıldığının anlaşıldığını duyurdu.

Şanlıurfa Emniyeti’nde gözaltına tutulan üç kişiye ağır işkence ve kötü muamele yapıldığı ortaya çıktı. Şanlıurfa Barosu Avukat Hakları Merkezi’nin verdiği bilgiye göre gözaltına bulunan kişilere işkence yapıldığı, işkence gören kişilerden birinin de “Burdan sağ kurtulursam ne mutlu bana” dediği vurgulandı.

Şanlıurfa Barosu Avukat Hakları Merkezi’nin sosyal medya hesabındaki açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Bugün saat 18:00 itibariyle merkezimizi arayan meslektaşlarımı, ‘Şanlıurfa Tem Şube Müdürlüğünde gözaltında bulunan müvekkillerine işkence yapıldığı ve müvekkilleriyle görüştürülmediği’ iddiası üzerine merkezimiz tarafından şubeye gidilerek kolluk mensuplarıyla görüşme sağlandı.

“KONUŞACAK VE YÜRÜYECEK HALDE DEĞİLLER”

“Yapılan görüşme sonrasında meslektaşlarımızın işkence iddialarından dolayı Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Şüpheli avukatları ve merkez üyelerimizle birlikte şüphelilerle görüşüldü. Şüphelilerle yapılan görüşmede şüphelilerin yorgun, bitkin, konuşacak ve yürüyecek durumda olmadığı ayrıca işkenceye dair emarelerin olduğu gözlemlendi. Daha da ötesi şüphelilerden biri içinden bulunduğu bu ruh haliyle ‘Bir şey istemediğini, burdan sağ kurtulursam ne mutlu bana…’ dedi.”

“DERHAL ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILMALI”

Açıklamada Baro’nun işkencenin takipçisi olacağı vurgulanarak, “İşkence insanlığa karşı suçtur. Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz. İşkence uygulayan kolluk görevlileri hakkında derhal adli ve idari soruşturma başlatılmalıdır. Başta Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları merkezi olmak üzere olayın takipçisiyiz” denildi.

“KANA BULANMIŞ GÖMLEKLER, YIRTIK PANTOLONLAR…”

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Şanlıurfa Emniyeti’ndeki işkence iddialarına ilişkin, “Şanlıurfa’da gözaltında tutulan 3 kişinin avukatları bana 3 gündür müvekkilleriyle görüşemediklerini söyledi ‘İşkence var’ dediler!!! Görüntü bile yetti dediler, kana bulanmış gömlekler, yırtık pantolonlar… Savunma hakkı gasp edilemez ve işkence! İddiaya cevap @TC_icisleri?”