Kolon kanseri olan Mehmet Alp, 6 Haziran 2017’deki duruşmada sağlık gerekçesiyle tahliye kararı verilmesine rağmen karar uygulanılmayıp Şanlıurfa Emniyeti’nde MİT tarafından işkenceye maruz bırakıldı.

Şanlıurfa Emniyeti’nde bir insanlık suçu işleniyor. Kolon Kanseri Mehmet ALP, MİT tarafından çok ağır işkencelere maruz kalıyor. Mehmet ALP Mayıs 2016’da gözaltına alınarak Ankara’ya götürüldü ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Sincan Cezaevine konuldu. 15 Temmuzdan sonra Kırşehir’in Keskin ilçesindeki cezaevine konuldu ve burada uzun süre tek başına hücre hapsinde tutuldu. Mahkeme, kolon kanserine yakalanan Mehmet ALP için 6 Haziran 2017’deki duruşmada sağlık gerekçesiyle tahliye kararı verdi. Mahkeme kararı ve sağlığı hiçe sayılarak serbest bırakılmadı ve gözaltına alınarak Şanlıurfa’ya götürüldü. 7 günlük gözaltı süresine 20 gün daha ilave gözaltı süresi eklenip ağır dayak ve işkence altında sorgulanıyor. Kolon Kanseri Teşhisi konulan üstelik bu sebeple tahliye edilen Mehmet ALP acil tedeviye başlayamazsa ölüm tehlikesi mevcut. Avukatı ile başbaşa görüştürülmeyen Mehmet ALP, sorgunun MİT tarafından yapıldığını ve tecavüz hariç ağır işkencelern uygulandığını söylüyor.
Mehmet ALP sağlık durumu bilinmesine rağmen ağır işkenceler altında ölüme terkediliyor.
Vali Güngör Azim Tuna, Başsavcı Uğurhan Kuş, Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu’nu acil olarak Mehmet Alp’i serbest bırakmaya çağırıyoruz.

Şüpheli Bilgileri

Veysel Tipioğlu’in profil fotoğrafı
İl: Şanlıurfa
Mesleği: İl Emniyet Müdürü
Şüpheli No: 16
Uğurhan Kuş’in profil fotoğrafı
İl: Şanlıurfa
Mesleği: Cumhuriyet Başsavcısı
Şüpheli No: 15
Güngör Azim Tuna’in profil fotoğrafı
İl: Şanlıurfa
Mesleği: Vali
Şüpheli No: 14